1. Neodkládejte hledání

Všichni to známe, výmluvy typu: až v pondělí, od nového měsíce, začnu po Vánocích, po prázdninách…. Ne! Musíte začít prostě hned. Nabídka práce na zkrácený úvazek či na HPP k vám totiž nepřijde sama a pokud nezačnete hledat, můžete si být jisti, že prostě nebudete vydělávat. Musíte myslet na to, že výběrové řízení také nějakou dobu trvá a ne, že když si vzpomenete, že chcete práci, tak ji budete na druhý den mít – bohužel, je to dlouhodobější proces.

2. Nikdo není dokonalý

Často se stává, že požadavky v inzerátech by mohl splnit tak Superman. Myslete na to a nenechte se odradit tím, že všechno nesplňujete. Pokud máte kvalifikaci alespoň na 80 procent požadavků z pracovní nabídky, můžete se hrdě na konkurz přihlásit.

3. Jak je to s odpověďmi?

Hlavně se musíte připravit na to, že ne každá firma vám odpoví. Pokud nemají zájem, prostě váš email zavřou a tím to pro ně končí. A vy stále čekáte. Pokud se vám zdá, že již uběhlo dost času na odpověď, nestyďte se a klidně personalistovi zavolejte. Buď vám řekne, že výběrové řízení ještě neskončilo nebo že jste se bohužel nekvalifikoval do dalšího kola. Tak či tak, alespoň budete vědět, na čem jste.

4. Co s životopisem?

Věřte nebo ne, životopis je to nejdůležitější, co vás dělí od nové práce, proto byste si na něm měli dát opravdu záležet. Je třeba aby byl jednoduchý a názorný. Nemusíte psát každou brigádu v místním krámě či za barem na diskotéce, pokud se to tedy přímo netýká pozice, o kterou máte zájem.

5. Nepodceňujte sílu motivačního dopisu

Zkuste zapřemýšlet, co asi personalistu přesvědčí a hlavně zaujme. Hlavně se nevychvalujte do nebe – to opravdu nikdo nemá rád. Pište věcně a jasně – nebalte fakta do obecných frází, ale buďte struční.