„Mamííí, Nik spadl ze stromu…“ „A asi chvíli nežil…“ „Já jsem lezl, a podlomila se pode mnou větev, křičel jsem a pak nevím, jsem se probral…“ Kluci se mi předevčírem vřítili do dveří, mluvili jeden přes druhého a třetího, u toho si vysvlékali oblečení plné sněhu…

V prvních vteřinách jsem nevěděla, jestli mám dřív omdlít hrůzou, volat záchranku, odebírat mokré věci, poslouchat, hledat možná zranění…

Naštěstí jsem v takových chvílích nepanikařící typ, takže první možnost jsem zavrhla ihned. Druhou možnost jsem odložila na později – nejstarší Nik evidentně mluvil, dokázal bez problémů dojít po schodech do druhého patra, byl při smyslech a neomdléval… Ze stejného důvodu jsem odložila i poslední možnost. A odebírat svršky a poslouchat, i když mluvili tři najednou, to už každá máma vcelku dobře zvládá. Nicméně jsem Nika okamžitě dopravila na pohovku, kde si musel lehnout a povinně odpočívat. Mladší dva jsem uklidnila a nechala vydechnout. Mezitím jsem zkontrolovala, jestli nemá Nik někde nějaké vážnější zranění, ale vše se jevilo naštěstí jen potlučené. Potom mi to v klidu povyprávěli celé znovu. Pád byl vážný, z několika metrů a Nik s největší pravděpodobností po pádu na chvíli ztratil vědomí. Už jsou ve věku (7, 7 a 10 let), kdy se šplhání po stromech a jiných větších výškách stává vcelku běžnou záležitostí. Je dobré být na pády a úrazy všeho druhu připravený, aby pak, když se něco semele, měl člověk alespoň přibližně zdání, co dělat.

Co nám radí při pádu dítěte z větší výšky odborníci?

Při vážnějším pádu jednoznačně ihned volejte 112. Ti poradí, uklidní, zajistí na dálku sanitku nebo leteckou pomoc.
Pokud dítě spadlo a vy ste u toho, přimějte ho, aby se hýbalo co nejméně a nejdřív zjistěte, zda vás vnímá, necítí někde prudkou bolest atd.
Nejvhodnější poloha při viditelném poranění hlavy je vleže na zádech s mírně podloženou hlavou.
Pokud dítě usíná, mluvte na něj, snažte se ho udržet při vědomí.
Je-li podezření na poranění páteře nebo zlomeniny (prudká bolest, krevní výron – krev pod kůží na takových místech, nepřirozená poloha po pádu…), nehýbejte s dítetem vůbec a vyčkejte na příjezd zdravotníka. Stlačte krvácení, pokud k němu někde dochází, v poloze, v jaké se nalézá.
Došlo-li k poranění krční páteře, pak uchopte hlavu v oblasti uší a opatrně hlavičku držte v neutrální poloze, aby nedošlo k žádnému dalšímu poranění manipulací.
Je-li dítě v bezvědomí, je třeba jej velmi opatrně položit na záda, tak aby při otáčení bylo celé tělo bez rotací. A zkontrolovat, zda má volné dýchací cesty.
A pokud jej potřebujete dopravit někam jinam, uložte dítě na pevnou podložku v poloze, ve které se nechází nebo na záda. Opět velmi opatrně a tělo je na podložce nutné dobře připevnit.

Pokud dítku na první pohled nic vážnějšího není a odvedete si ho domů nebo přiběhne, jako v našem případě, nechte ho chvíli odpočinout, uklidněte jej. Nemělo by dělat prudké pohyby, rychle vstávat apod. A pak jej pozorujte.

Pokud si v příštích 48 hodinách všimnete některých z následujících příznaků, ihned vyhledejte lékaře:

krvavé výrony – otoky
změna nálady – apatie nebo podrážděnost
spavost
stavy na zvracení nebo zvracení
poruchy vidění
omdlévání a bezvědomí

U nás to dopadlo dobře. Kluci jsou plní energie, takže už jsme zažili lepení díry v jazyku speciálním lepidlem, cestu k moři se zlomeným nosem… Nicméně mají štěstí, že nic opravdu vážného je při jejich divokých aktivitách nepotkalo a doufejme, že ani nepotká. Totéž přeji i vašim dětem, ale pro jistotu, buďme vždy ve střehu, připravení a pokud možno předvídejme a předcházejme nebezpečným situacím.