Imunita se nejlépe buduje v létě. Děti mívají dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Většina z nich se také aspoň týden koupe v mořské vodě a dýchá průduškám prospěšný slaný vzduch.

Pokud jsou mezi více dětmi, tak spíš na letním táboře, tam ale zase netráví tolik času v uzavřených prostorách. Co ale dělat v září – po nástupu do školy? Jak předejít rýmám, kašli a teplotám, které se ve školních lavicích tak rády drží?

Rozhodně by bylo škoda na posílenou imunitu, kterou vaše dítko získalo o prázdninách, nenavázat a dál ji nebudovat. Zde je několik tipů, jak nemocem ze školních tříd utéct, odvrátit je nebo alespoň zkusit zajistit, aby měly co nejmírnější průběh.

Sportem proti nemocem
Prohlídněte si nabídku sportovních aktivit – ať už ve škole nebo ještě lépe ve vašem blízkém okolí. Dítěti si rozšíří zájmy, ale i existenční prostor. Řekněte sami: líbilo by se vám trávit každý den na dvou stále stejných místech – doma a v práci? Možná to taky tak děláte, ale baví vás to? Když už nejdete dítěti správným příkladem vy, zkuste mu najít vzory zdravého životního stylu jinde. Ve sportovním kolektivu pod vedením zkušeného a hlavně rozumného trenéra. A v činnosti, jež ho bude bavit, což znamená nejlépe v té, kterou si samo vybere.

Diskutujte
Sedněte si nad seznam mimoškolních aktivit spolu s dítětem. Dejte mu šanci, ať si z nabídky samo vybere a klidně ať zkusí víc činností najednou. Rozhodně si zakažte věty typu: „tohle tě nebude bavit“ či dokonce: „to ti určitě nepůjde“. Nezdá se vám hokej, protože hráči v televizi do sebe buší jako do vrat? Na tenhle argument taky zapomeňte. Při vší úctě, pravděpodobnost, že se váš malý synek bude hokejem (nebo jakýmkoli jiným sportem) jednou živit, je dost mizivá. Prozatím se snažte držet zásadní myšlenky: musí ho to bavit. A to bohužel nezajistíte tím, že ho budete do nějaké aktivity direktivně tlačit.

Když se nemoc přece ozve
Tak to bychom měli prevenci. Ale co když se rýma, kašel či teplota přece jen dostaví? Nepodceňujte je, ale na druhou stranu postupujte v léčbě co nejšetrněji. Používejte co nejpřírodnější preparáty. Na rýmu vyzkoušejte třeba Physiomer, na kašel je dobrý Ambrosan. Jejich výhodou je, že ve své produktové řadě mají výrobky určené přímo dětem. Physiomer Kids pro děti od tří let a Physiomer Baby pro miminka od dvou týdnů věku. Oba roztoky obsahují pouze mořskou vodu, tudíž jsou přírodní, nevzniká na ně rezistence a k nosním dutinám malých dětí jsou velice šetrné. Z řady produktů Ambrosan je pro děti vhodný sirup. Zvyšuje v dýchacích cestách sekreci hlenu, jeho vydatnější zkapalnění, lepší transport a vylučování. Usnadňuje tak vykašlávání a zmírňuje intenzitu kašle.

Barvitost především
I školou povinné a doslova gumové děti by měly provádět kompenzační cvičení. Nejenže tak sníží pravděpodobnost nějakého zranění v budoucnu, ale čím dříve se zásady správného sportování naučí, tím snáz jim přejdou do krve. Proto nemyslete jen na rekordy a vítězné poháry, ale veďte děti i k tomu, aby uměly aktivně odpočívat a regenerovat. Pokud osmiletého školáka nebaví dětská jóga, vezměte ho do bazénu. Zařádí si na tobogánech, ale lákat ho bude i divoká řeka s masážním prouděním vody nebo horká pára. I tady je hlavním předpokladem úspěchu nenucenost. Netřeba mu vysvětlovat, co všechno je tady pro jeho malé tělíčko prospěšné. Bohatě mu postačí, že ho to prostě baví. A to pozná určitě sám.