Pokud mají vaše děti kamarády a rády si s nimi hrají venku, pak máte napůl vyhráno. Děti nesedí u počítačů, nehrají různé střílečky, nechtějí sotva přijdou domů tablet a hry. Jejich socializace bude úspěšnější a přeci je lepší dětství, kde mohou běhat venku, hrát fotbal a řádit na hřišti. Co však odpovědět na otázku „mami, může u nás Tomášek spát?“

Hosté u vás doma

Také vaše děti milují, když si mohou pozvat kamarády? V tu chvíli je spousta věcí dovolena, v pokojíčku si tvoří vlastní bunkr, máma upeče nějakou dobrotu, dá dobrou svačinku a podobně. Děti si zase budou moci hrát s kamarády, budou se dělit o hračky, nebude to všechno jen o nich. Naučí se brát ohled na druhé děti. Jsou takové návštěvy, přespávání a podobně pro děti důležité? Nebo se bez toho děti obejdou?

Vesnice a menší městečka jsou pro tyto účely lepší, protože děti jsou tam tak nějak víc spolu. Rodiče se o ně tolik nebojí jako ve městech, kde mohou vběhnout pod auto nebo je může zastavit cizí člověk a něco jim udělat. Hrát si venku je pochopitelně jednodušší zejména pak pro rodiče. Pokud bydlíte ve větších městech a bojíte se nechat děti běhat jen tak venku, jsou důležitá právě tato přespání a pyžamové party.

Jak to celé uchopit?

Každý rodič má jiné výchovné metody. Je dobré dopředu domluvit nějaká pravidla. Každé dítě by se u vás mělo chovat tak, jak se chová doma. Mělo by se naučit také akceptovat, že se musí přizpůsobovat jiným zvyklostem. Domluvte se dopředu s rodiči daného kamaráda na hladkém průběhu. Všechno to zjednodušíte a děti si přespávání užijí bez zbytečných problémů.

Je-li vaše dítě plaché, pak netlačte na pilu, když o přespávání nejeví zájem. Navrhněte jim tuto možnost, ale do ničeho jej nenuťte. Pokud je k takovéto možnosti svolné, zajistěte mu absolutní bezpečí, tedy přespání je dobré u vás doma a s kamarády, se kterými si dítě nejvíc rozumí. V pozadí budete vždycky vy jako rodiče, kdyby se náhodou něco dělo.