Dostatek spánku je nezbytností, a to nejen během těhotenství. Pokud tedy špatně spíte zejména v tomto období, ohrožujete tím zdraví své i svého dítěte. Ač máte potřebu spánku, ale usnout nejde nebo se často budíte, poradíme vám, co s tím.

Hormony

V prvních týdnech těhotenství mají vše na svědomí zejména hormony. Ty můžou za neustálou únavu, a zároveň špatnou kvalitu spánku. Jak se ukazuje, až osmdesát procent žen má během těhotenství problémy se spánkem, a to zejména v prvním a třetím trimestru. Tehdy jsme totiž malátné a unavené během celého dne a v noci nás navíc budí potřeba dojít si na toaletu. Ve spánku se pak ženská mysl trápí s tím co bude, je to tedy podvědomý strach z porodu, či dokonce obava o partnerovu lásku.

Problémy se spánkem se mění

Je to zajímavé, ale během těhotenství může žena zažít různé fáze spánkového nepohodlí. Jedním z hlavních faktorů je rostoucí plod, a tím i naše bříško, na které si nechceme v noci ve své oblíbené poloze tlačit. Tím, že se tak zbavujeme své oblíbené pozice na spaní, uvrhujeme se do těžké fáze usínání, kdy hledáme jinou adekvátní polohu pro spánek. To může trvat i hodiny a my tak nemáme šanci načerpat dostatek energie pro nový den.

Mění se i sny

Pokud se nám usnout podaří což je doslova výhra, mohou pro změnu nastat problémy se sny, a to díky vyšší hladině progesteronu, kdy bývají živější a taková těhotná žena se pak častěji budí díky fázi REM, ve které k nám přicházejí sny.

Napětí, úzkost, vyčerpanost

… to vše tak těhotnou ženu doprovází během jinak klidové fáze odpočinku v podobě spánku. Odborníci tak doporučují zklidnit těkavou mysl, uvolnit svaly, a to za pomocí oblíbené jógy a strečinku.

Jóga pro těhotné

Jóga pro těhotné je perfektní alternativou, která vás naprosto uvolní a příjemně unaví. Zbavíte tak svého těla napětí, ale také vaše mysl se bude vznášet. Prenatální jóga / jóga pro těhotné vás udrží pevné, pružné, zpevní vaše svaly a pomůže dostat se krevnímu oběhu do celého těla. Rovněž se při takové józe učíte dýchat, což poté oceníte zejména u porodu. Napětí je pryč.

Masáž

Jedná se o další alternativu uvolnění těla i ducha. Pokud se chystáte navštívit fyzioterapeuta, ověřte si, zda má zkušenost s těhotnými ženami. Pokud ano, bude mít speciální vybavení, díky kterému se budete při masáži cítit pohodlně.

Dýchání

Pokud se naučíte dýchat, zmírníte tím svalové napětí, snížíte tepovou frekvenci a usnete tak okamžitě. Výborný je takzvaný jógový dech, kdy si lehnete nebo se posadíte tak, aby vám bylo dobře. Dále zavřete oči a nádech a výdech soustřeďujete do břišní, hrudní a podklíčkové oblasti.

Nadechněte se přes břicho a hrudník, až naplníte vzduchem i oblast pod klíčními kostmi. Při výdechu postupujete opačně – nejdříve vydechnete z pod klíční kosti, poté z hrudníku a nakonec uvolníte bříško.

Svalová relaxace a představivost

Pokud ovládnete své svaly, napnete své ztuhlé svaly a následně je uvolníte, máte vyhráno. Lehněte si na podložku nebo na postel a zaměřte se na sval po svalu. U toho přepínejte mezi levou a pravou stranou těla. K tomu vám dopomůže také zmiňovaná představivost. Tak například: „Představte si, že jste na paloučku za slunečného dne a kolem vás teče říčka, která vás mámí svým zpěvem vody, která naráží na oblázky…“ – i tato metoda vás naprosto odzbrojí a přenese pozitivní energii také na vaše dítě… Dobrou noc!