Když čekáte první dítě, strávíte spoustu času zvažováním, co pro ně bude nejlepší – vybíráte kočárek, sháníte informace o dětské kosmetice, plínkách, hračkách podporujících správný vývoj… a v současné době zaručeně narazíte i na téma nošení dětí v šátku.

Mě se šátkování zalíbilo už dávno, dlouho předtím, než jsem se vůbec začala zakulacovat. Představa, že budu mít miminko pořád u sebe a přitom budu mít volné ruce, mě opravdu lákala. Navíc máme velkého psa, kterého je potřeba venčit (a věděla jsem, že ne všechna venčení pak zastane pracující manžel), takže jsem uvažovala i tak, že se aspoň vejdeme bez problémů do výtahu a já se nebudu muset na našich rozbitých chodnících trápit s kočárkem.

Pár týdnů před porodem jsem dokonce absolvovala kurz, kde jsem si na panence (hodně reálného vzhledu a proporcí) odzkoušela různé typy šátků a základní úvazy – a byla jsem nadšená. Vázání vůbec nebylo složité a úvazy panenku-miminko držely bezvadně na místě. Následující dny jsem proseděla u počítače a hledala vhodný šátek za slušnou cenu. Nakonec jsem si koupila šátek elastický – pro začátečníky je vhodnější, protože se nemusí na miminku dotahovat, a taky cena byla o dost přijatelnější. Není už však moc vhodný na těžší děti, protože není tak pevný.

Ale znáte to – člověk míní… I když jsem byla na šátkování natěšená a plně vybavená, nebylo mi dopřáno si to moc užít. Nejmenší miminka se totiž vážou hlavně do kolíbky (takové klubíčko), která ale není vhodná pro děti se špatným postavením kyčlí nebo s refluxem. No a my jsme měli obojí, i když ne v nijak hrozné formě. Samozřejmě existují i další úvazy, a drobky lze navázat i vertikálně, s tím jsme ale dost dlouho bojovali – dokud miminko nedrží hlavičku, musí mu ji ve svislé poloze přidržovat pruh látky, což u nás vyvolávalo dost hlasitou nespokojenost (na rozdíl od maminčiny ruky totiž šátek omezuje výhled :-))

Rozhodla jsem se proto počkat a šátek začala používat až později. Teď už se v šátku nosíme bez problémů, i když ne moc často – dcerka v něm neusne (zřejmě proto, že není zvyklá), ven s ním teď kvůli počasí nemůžeme a doma ji nechávám spíš na rozložené pohovce, kde se může převalovat a hrát si sama. Navíc je to malé šídlo, které v šátku nevydrží moc dlouho a po celou dobu vyžaduje, abych se pohybovala…

Pořád si myslím, že je šátkování moc fajn, bohužel ne každé miminko je možné nosit, ať už ze zdravotních důvodů nebo prostě proto, že se jim to nelíbí. Pokud tedy chcete šátkovat, a máte tu možnost, radši si šátek nejdřív od někoho půjčte, nebo ho kupte až po porodu

Tip: prohlédněte si náš magazín o zvířatech.