Novým přívěškem jsou nyní u vašich dětí prstíky v puse? Navíc, když se podíváte na jejich nehty, tak zjišťujete, že si je koušou a neumějí s tím přestat? Čeká vás dlouhý boj, ale je důležité, aby se dítě tohoto zlozvyku zbavit. Může to přivodit řadu nepříjemných problémů.

Projev stresu

Odborníci se shodují, že kousání nehtů je projevem stresu. Děti si s něčím nevědí rady, mají z něčeho možná strach. Tím, že budete vyhrožovat, zakazovat či jakkoliv jinak trestat to nezlepšíte. Stres ještě víc prohloubíte a to může vést k větší potřebě kousání nehtů. A ocitáte se v bludném kruhu kousání nehtů.

Existuje spousta způsobů, jak můžete děti tohoto zlozvyku odnaučit, lepit jim prstíky náplastmi, speciálními laky na nehty, rukavičkami na noc a podobně. Ze všeho nejdůležitější je s dětmi si promluvit. Vysvětlit jim, že si lidé často všímají rukou a je důležité je mít hezky upravené. U holčiček můžete použít fintu, že krásné nehty si mohou lakovat barevnými laky.

Stačí upozornit

Někdy si děti koušou nehty jen tak, mimoděk. Ani o tom nemusejí vědět, často se to stává při nějaké činnosti, při sledování televize a tak. Většinou tak děti stačí jenom upozornit na kousání nehtů a ony samy přestanou. Hlídejte proto děti, a když si budou takto kousat nehty, pak je jemně upozorněte.

Návštěva psychologa

Když nezabere nic z výše zmíněného, můžete také navštívit psychologa. Dnes už se nemusíte bát nebo se stydět jít s dětmi k tomuto lékaři. Jelikož soustavné kousání nehtů vychází, má nějaký vnitřní podnět, problém či se děti cítí ve stresu, psycholog může pomoci. Jestliže nezabere lak, náplasti nebo rozmluva s vámi, pak může být psycholog dobrou volbou.

Hlavně nevyhrožovat

Pokud nejste příliš úspěšní a děti si stále koušou nehty, pak určitě nepřistupujte k výhrůžkám. Nestrašte děti, co všechno se jim může stát, že mohou být nemocní, může jim hrozit operace, když se jim nehet zasekne někde v krku. Samy děti si kolikrát neví s kousáním nehtů rady. Buďte trpěliví, chápaví. Stále vysvětlujte, lakujte a lepte prstíky náplastí.