Dětská pokožka se po narození vyvíjí postupně, než získá všechny vlastnosti pokožky dospělého člověka, vyžaduje citlivou péči. Během tohoto období se můžete setkat s několika kožními problémy, které naše nejmenší mohou trápit.

Pro citlivou dětskou pokožku představují pleny často nadměrnou zátěž. Především v ohybech, tedy v místech, kde pokožka dítěte přichází do kontaktu s plenkami, může docházet k tzv. plenkové dermatitidě. Jedná se v podstatě o formu opruzenin. Kůže je zarudlá, mohou se tvořit také puchýřky a otoky. Tyto potíže potrápí téměř polovinu dětí nejčastěji v období mezi 9. a 12. měsícem. Příčinou je teplé a vlhké prostředí plenek, vlhká zapařená pokožka je pak citlivá a náchylná k poškození. K ošetření můžete použít například dětský krém Aviril, jehož heřmánkový extrakt azulen napomáhá regeneraci a zklidnění pokožky. Děťátku zvolte správnou velikost pleny, což sníží vlhkost kůže. Při přebalování mu dopřejte také chvilku “volnosti” od plen, aby pokožka mohla dostatečně proschnout.
Tak malé a už je může trápit vyrážka – novorozenecké akné se může objevit již po porodu – nejčastěji v oblasti obličeje nebo v místě zapářky a v místech, kde se oblečení otírá o kůži. Novorozenecké akné mizí samo poměrně brzy (cca do 8. měsíce) a léčba není většinou nutná.

Děti často trápí také potničky – drobné červené pupínky nebo puchýřky, které vznikají při přehřátí. Pokud se potničky objeví na kůži, je vhodné místo omývat vlažným roztokem heřmánku a vetřít avirilový zásyp. Potničkám můžete částečně předejít volbou vzdušného oblečení nejlépe z bavlny.

Ve věku do tří měsíců děti postihuje také seborhoická dermatitida. Jedná se o bílé až nažloutlé šupinky v oblasti vlasové části hlavy, v záhybech a v místech zapářky. Jako prevence i mírnění obtíží patří vyhýbání se horkému a vlhkému prostředí. Jako léčba se používají obklady a následné vyčesávání z vlasové části. Někteří promašťují postižená místa sádlem nebo máslem, jiní preferují přípravky na bázi kyseliny acetylsalicylové případně kyseliny močové.  U kojenců se dermatitida obvykle hojí do několika týdnů až měsíců.

A na co ještě dávat pozor?
Podráždění dětské pokožky je velmi časté a někdy je velmi těžké mu předejít. Určitě byste však neměli zapomínat na vhodné oblečení. Což je takové, které dítě neškrábe ani neškrtí, je z prodyšného materiálu, ideálním materiálem je bavlna namísto syntetických tkanin. Při praní používejte nedráždivé prací prostředky a prádlo několikrát vymáchejte, abyste se zbavili veškerých chemických a dráždivých látek. Není potřeba při každém koupání používat mýdlo a šampon. Pokud už mýdlo používáte, mělo by být ideálně neparfemované s kyselým nebo neutrálním pH.