Většina z nás si bez svého ranního šálku kávy nedokáže představit nový den. S myšlenkou na kávu vstáváme a její vůně nám dokáže přivodit příjemné pocity, které rozeženou každý byť sebemenší mráček špatné nálady stahující se nad našimi pocity. Káva se velice rychle po svém objevení stala oblíbeným nápojem většiny příslušníků moderní civilizace nejen pro svoji výjimečnou chuť, ale také pro své stimulační účinky.

Z jakých druhů kávy můžete vybírat?

Dvě asi nejznámější odrůdy kávy soupeří odpradávna o přízeň konzumentů. Ano, správně, jde o Robustu a Arabicu. Konzumovat ale můžete také nápoj z jejich směsi či kávy zelené nebo dokonce cibetkové. Vše záleží na vašich preferencích a aktuálním zdravotním stavu.

Na co vzít ohled při výběru kávy?

Především myslete na svoji kondici. Jestliže máte vysoký tlak nebo jste v jiném stavu, rozhodně vsaďte na kávu bez kofeinu. Milovníci „zeleného životního stylu“ ocení kávu zelenou, která se připravuje z nepražených zrnek různých odrůd kávovníku. Z hlediska praktičnosti je dobré si také vybrat formu kávy, kterou si budete schopni připravit. Jestliže nemáte mlýnek či rovnou kvalitní kávovar, vybírejte z již namletých směsí. Máte-li naopak některé z těchto zařízení, je rozhodně lepší si pořídit kávu zrnkovou a doma si ji osobně namlít. Nápoj připravený z čerstvě mleté kávy bude mít mnohem intenzivnější a výraznější chuť. Při volbě značky vaší kávy také dbejte na odrůdu a původ kávových zrn.

Preferujete levnější a lehce nakyslou Robustu nebo vybrané jemné tóny Arabicy?

Na světě najdete desítky druhů kávovníků, jen některé jsou ale vhodné k výrobě kávy. K těm patří odrůda Robusta a Arabica. Robusta neboli Kávovník statný se vyznačuje intenzivní hořkou chutí a vysokým obsahem kofeinu. Jelikož je jeho pěstování snazší, je káva z této odrůdy levnější. Gurmánům však lze doporučit kávu z odrůdy Arabica neboli Kávovníku arabského. Ta je kvalitnější,jemnější chuť a nižší obsah kofeinu a samozřejmě je dražší.

Jak si kávu nejlépe vychutnat?

Samozřejmě si můžete koupit instantní kávu a jednoduše ji zalít vroucí vodou. Je to asi nejjednodušší způsob, jak si tento oblíbený nápoj připravit. Chcete-li si ale i doma vychutnat výjimečnou profesionální kávu, pořiďte si některý z kávovarů či presovačů, kterých je na současném trhu nepřeberné množství. Vězte, že základem kvalitní kávy není jen vysoká kvalita pražených zrn, ale také skvěle chutnající voda bez nežádoucích příměsí. Proto nepodceňujte údržbu svých manuálních i automatických kávovarů a dopřejte jim pravidelnou údržbu a odvápnění. Opravdoví gurmáni, kteří by se rádi zbavili chlorové pachuti ve své vodě a užili si tak čistou chuť kávy, by měli objevit domácí filtraci vody. Právě ta dokáže z vaší kohoutkové pitné vody připravit dokonalý koktejl zdraví vhodný i na přípravu horkých nápojů.