Průměrný věk žen v České Republice přicházejících do období menopauzy je mezi 52. a 53. rokem života. Období před menopauzou neboli perimenopauza je u každé ženy jinak dlouhé. Obecně mluvíme o 6 – 13 letech.

Jsou ženy, které žádné příznaky přechodu nepozorují a menopauzu poznají jedině tak, že nemají menstruační cyklus. Jiné ženy mohou mít již po 40. narozeninách nepravidelný cyklus nebo například návaly horka či noční pocení.

Časté dotazy k menopauze

  1. Jak poznám, že se blíží menopauza?

Ke zjištění premenopauzy (období před blížící se menopauzou) lze zakoupit volně prodejný test na menopauzu. Ten detekuje hladinu FSH (folikulostimulační hormon) z moči. Pozitivně reaguje na hladinu vyšší než 25 IU/l, což je hodnota premenopauzální.

Menopauza se však nejpřesněji pozná až odběrem z krve. Pokud hladina hormonu FSH přesáhne hodnotu 40 IU/l, pak je již žena v menopauze. Pokud u ženy není test proveden, tak je menopauza stanovena rok od poslední menstruace.

  1. Jak se dá menopauza zmírnit?

Převažujícím řešením příznaků menopauzy je nasazení hormonální substituční léčby. Je však dobré vědět, že na trhu existuje spousta doplňků stravy, které obsahují fytoestrogeny, tedy přírodní estrogeny.

Vzhledem k nižšímu obsahu estrogenů oproti komerčním přípravkům, je dobré je kombinovat a zařadit další režimová opatření v souvislosti s prevencí rozvoje například osteoporózy.

  1. Může se menopauza dostavit již před 40. rokem věku?

Ano, ale není to častý jev. Jedná se o tzv. předčasné ovariální selhání. Bohužel tomuto stavu nelze předejít.

  1. Jaké jsou příznaky menopauzy?

Příznaky menopauzy rozdělujeme do 3 fází. Mezi akutní změny patří návaly horka, pocení, poruchy spánku až nespavost, změny nálady a psychiky, bolesti hlavy, bušení srdce, žaludeční nevolnosti či zácpa.

Mezi střednědobé změny, vyskytující se do 10 let od menopauzy, patří suchost a ztenčení sliznice genitálů a s tím související vaginální diskomfort, potíže při pohlavním styku, potíže s udržením moči nebo opakující se infekce močových cest. Mezi dlouhodobé chronické změny patří osteoporóza a kardiovaskulární změny.

  1. Přináší menopauza i něco pozitivního?

Jako každé životní období má i menopauza svoje výhody. Například odezní bolestivý menstruační cyklus a nemusíte se již chránit proti nechtěnému otěhotnění.

  1. Lze menopauzu zaměnit s jiným onemocněním?

Vzhledem k velmi pestrým projevům nedostatku estrogenů lze v akutním stadiu menopauzy příznaky zaměnit za onemocnění štítné žlázy, psychickou nemoc, neurologické onemocnění či nemoc trávicího traktu. V případech, kdy ženě vynechá menstruace, je vždy nutné vyloučit možné těhotenství.

Hormonální rovnováha v přechodu u žen je velmi důležitá

Hormonální rovnováhu ovlivňujete zejména složením svého jídelníčku. Hormonům neprospívají průmyslově zpracovávané potraviny plné přídavných látek (éček), dále rafinovaný cukr, pšeničná mouka, alkohol, kofein, nikotin a další.

Mezi projevy dlouhodobé hormonální nerovnováhy patří: extrémní únava bez zjevné příčiny, pocit nafouknutého břicha, zažívací potíže, průjem nebo zácpa, nechuť k jídlu nebo naopak návaly vlčího hladu, výkyvy v hmotnosti, hubnutí či tloustnutí, nervozita, psychická podrážděnost, kožní problémy, akné, nadměrný růst ochlupení, menstruační potíže či noční pocení.

TIP: Pro snížení nepříjemných příznaků menopauzy, můžete vyzkoušet oblíbený doplněk stravy Menox 45.

Menopauza může být pro mnohé ženy strašák počínajícího stáří. Opak je ale pravdou. Nepřestáváte být přece ženou jen proto, že už nepřichází menstruace. Připravte se na toto nové životní období co nejlépe fyzicky, tak psychicky a pak si můžete užívat pozitiv tohoto moudrého období.