Spousta budoucích rodičů si klade vysoké cíle a říká si, co bude dělat, až se miminko narodí a čemu se naopak stoprocentně vyhnou, co dělat rozhodně nebudou. Dávají si předsevzetí a jsou si jistí, že je dodrží. Není to přeci nic složitého a těžkého. Chce to jen správnou organizaci a vše dělat tak, jak si naplánujete. Jenže realita je jiná. Hodně jiná. Během ní děláte často věci, které potřebujete, jen abyste přežili nebo měli chvíli klidu. Pak zase děláte věci, které vám pomáhají přežít. Jaká jsou rodičovská předsevzetí? A jaké rozhodně nedodržíte?

Předsevzetí jsou fajn

„Své děti povedu zdravě, všude samá obezita, problémy s cukrovkou, zdravím. Rozhodla jsem se už ve chvíli, kdy byl první syn v bříšku, že mu nebudu dávat čokolády, bonbony a podobné věci. Přísně jsem to zakázala sobě, v rodině a všem kamarádkám. Bohužel v dětském kolektivu to nejde a syn, který zkusil čokoládu od kamaráda, jí začal vyžadovat i doma“ přiznává Kamila.

Pevné zásady – nechám ho brečet

Po jídle a koupání miminko uložíte s cílem, že bude brzo spát? Když začne plakat, nepoběžíte k němu, zvykne si na to a pak se tohoto efektu nezbavíte. To si maminky myslí, alespoň zpočátku. Když vám takto dítko brečí hodinu, dvě i tři v kuse, pak to je zkouška pro nejedny nervy. A je-li k tomu maminka nevyspalá, udělá všechno proto, aby byla chvíle klidu. A taky, která maminka vydrží, když její malý uzlíček pláče?

Do postele ne!

Dítě má svou postýlku, tam bude spinkat hned od příchodu z porodnice, tak se to naučí. Vize je to pěkná, ale bohužel, ne vždycky realizovatelná. Dítě si k sobě vezmete ve chvíli, kdy už není možno jej jinak utišit, během kojení se vám to také vyplatí, protože nemusíte neustále vstávat a při spoustě dalších věcech.