Mám doma strávníka ve věku, kdy se začíná se zaváděním zeleninových a ovocných příkrmů. A protože nejsem Maruška a neznám nikoho, kdo by mi v únoru, kdy máme občas problém vůbec vyjet s kočárkem z domu, sehnal čerstvé ovoce nebo některé druhy zeleniny, nezbývá mi, než chtě-nechtě většinu potravin kupovat.

Jenže mám pocit, že z nás výrobci příkrmů a přesnídávek mají přinejmenším legraci (mám-li to napsat slušně).

Zkoumali jste někdy podrobněji etikety? Věřím, že ano, alespoň ze začátku… A nepřipadali jste si podvedení? Já se u regálů s přesnídávkami, případně u Internetu vztekám permanentně. Protože měla dcera ekzém a nevěděli jsme, jestli nejde o potravinovou alergii, museli jsme dočasně vyřadit jablko. Bohužel, zatímco jablek jsou supermarkety i v zimě plné, sehnat u nás teď hrušky, meruňky, broskve nebo jiné ovoce vhodné pro začátek, ze kterého bychom mohli připravit svačinku doma, je mimo naše schopnosti… A tak musím jednou za čas navštívit oddělení dětských potravin a koupit ovoce zpracované, ve skle.

Jenže najít přesnídávku, ve které by nebylo kde co, co tam navíc nemá co dělat, je docela kumšt. Například nepochopím, jak může být v ovocné přesnídávce pro děti od 4 měsíců citronová šťáva. Většina výrobků je z větší části vyrobena z jablek, ačkoli etiketa velkým písmem hlásá, že jde například o meruňkovou přesnídávku; včera jsem si kvůli zmíněným možným problémům s jablkem procházela mimo jiné etikety jednoho českého výrobce a zjistila, že i když se výrobek jmenuje Blabla s hruškami, jde o jablečnou přesnídávku s trochou hrušek – za vrchol drzosti jsem považovala fakt, že přes celou etiketu je obrázek hrušek, po podrobném zkoumání ve stylu „najdi pět rozdílů“ jsem na okraji našla jedno malé, napůl schované, zelené jablko (mezi zelenými hruškami), asi aby nešlo o klamavou reklamu, nebo co… A to nemluvím o tom, že řada výrobků obsahuje třeba jen asi polovinu ovoce, zbytek tvoří voda, rýže, atd.

Já jsem naštěstí už svou oblíbenou značku, kde je téměř 100% ovoce, navíc takového, jaké očekávám, našla. Ale i tak se nemůžu dočkat, až bude teplo a začne se na pultech větších i menších obchodů a na stáncích trhovců zase objevovat čerstvé ovoce a nebu