Byly doby, kdy jen slovo „tapeta“ vyvolávalo smíšené nebo přímo negativní pocity. Vypadaly nevzhledně, jejich aplikace byla složitá, a ještě hůře se odstraňovaly. Dnes nic z toho neplatí, tapety se staly skvělou možností, jak povznést interiér nebo změnit ráz místnosti za pár korun bez finančně nákladné a časově náročné rekonstrukce. Tapety nabízí široké možnosti, jak využít jejich potenciálu?

Zvětšení prostoru i skrytí nerovností

Pomocí hry barev lze tapety použít pro optické zvětšení prostoru, ale dobře poslouží i pro vyrovnání drobných nerovností na zdi. Hodí se do rodinných domů i bytů v panelových domech, kde perfektně překryjí spáry mezi panely. Vybrat si lze mezi papírovými, vinylovými nebo velmi oblíbenými vliesovými tapetami, u kterých se nanáší lepidlo přímo na zeď a poté se lepí jednotlivé pruhy. Výhodou je, že se odstraňují za sucha a nezanechávají zbytky, změnit vzhled místnosti je tak neskutečně snadné.

Pro zdůraznění prostoru a zvýšení intimity

Jak naložit s výraznými tapetami s jedinečnými vzory a ornamenty? Zvýraznění jedné stěny v místnosti je oblíbeným designovým prvkem, který pomůže změnit ráz, ale také dodat na intimitě. Takové tapety se proto hodí za čelo postele, kde je možné použít tmavé odstíny červené, rudé, fialové, ale také modré nebo šedé s květinovými vzory nebo abstraktními motivy. Zvýraznit se doporučuje i stěna za televizí, za zrcadly nebo v okolí krbu, na chodbě pohledovou zeď od vstupních dveří či takovou, která je prostorově rozdělená dveřmi nebo průchodem.

Pro zútulnění dětského pokoje

Vymalovat dětský pokoj nebo raději zvolit tapety? Vzhledem k možnostem výběru krásných dětských tapet pro různé věkové kategorie je škoda nevyužít možností, které se nabízí. Tapety jsou zdravotně nezávadné a motivy dokáží rozjasnit pokoj, ve kterém si děti hrají a později tráví většinu času učením nebo surfováním po internetu. Velmi efektně vypadá i obnova počmáraného nebo mírně poškozeného nábytku pomocí tapet, kterými se polepí zásuvky i boky skříně nebo starého kancelářského stolu.