, Image: 261353036, License: Royalty-free, Restrictions: Specifically, you may not use the Images in ways or contexts that might reasonably be construed as pornographic, defamatory, libellous or otherwise unlawful; Specifically, you may not use images depicting any model in any unduly controversial or unflattering context, unless accompanied with a statement indicating that the person is a model and the images are being used for illustrative purposes only., Model Release: yes, Credit line: Profimedia, ImageSource

Pokud máte domeček se zahradou, snadno zabavíte děti. Ovšem kromě běžných hraček a deky, vám mohou snadno dojít nápady, jak zahradu pro děti využít. Čerstvého vzduchu je však třeba, pojďme si tedy říct, jak děti seznámit s přírodou.

Rostliny

Nejprve je důležité, věnovat pozornost rostlinám. Děti neustále něco strkají do pusy, plody rostlin mohou vypadat také chutně, může však jít o smrtelně nebezpečný jed. Z toho důvodu na zahradě eliminujte rostliny na pouze ty, které nepředstavují žádné nebezpečí. Jen ať děti zkoumají květiny a jak příroda funguje, ale pouze za určitých bezpečnostních podmínek…

Doporučujeme zejména mohutné rostliny, které se snadno nezničí a dítě je může bez problémů osahávat. Jedná se zejména o slunečnice. Rozhodně si také pořiďte bylinnou zahrádku, kde dítě rozvine také své čichové schopnosti – ocení zejména levanduli, šalvěj, heřmánek a mátu.

Ač sedmikrásky považujeme spíše za plevel – i tyto rostliny děti ocení. Pokud máte holčičku, můžete ji vyrobit prstýnek. Z pampelišek zase klasický věneček.

Kopečky a chůze

Nerovné zahrady také nemusí být žádným faux pas – dítě si na nich osvojí chůzi, nelepší pak jsou drobné kopečky, kdy dítě může chodit nahoru a dolů. Časem dítě navíc zjistí, že lze z těchto kopečků tvořit autodráhy nebo z kopečků pouštět kuličky či míčky. Vytvořit dítěti můžete na zahradě také důlek pro kuličky, nebo časem pro minigolf.

Kuchyň v přírodě

I venku se vaše holčička může věnovat domácím pracím. Vyrobte jí domácí venkovní kuchyňku z pár kousků dřeva nebo kartonu. Využít můžete také starý stolek nebo stoličku, kam dítěti namalujete plotýnky. A z čeho bude děvčátko vařit? No přece z toho, co nalezne na zahradě! Tedy šišky, pampelišky, kamínky a kdo ví co ještě.

Malba na čerstvém vzduchu

Dítě venku ocení také prostor na malování, který lze užívat donekonečna. Takže jej vybavte křídou a ať si maluje po chodníku. Pokud nemáte specifický chodník, lze to i na dřevěnou tabuli, která se poté spláchne vodou, anebo kupte klasickou dětskou tabuli.

Skrýš

Skrýš je snem každého dítěte. Mít svůj domek na zahradě je nepsanou povinností amerických domácností s dětmi, my je můžeme ale dohnat. Pokud zrovna nemáte vzrostlý strom, kde by tatínek dítěti postavil boudu, udělejte to na zemi. A pokud chcete jen alternativu na sezónu, udělejte dítěti indiánské teepee. Na internetu je množství rad, jak na to – postačí vám dřevěné kolíky, prostěradlo a šňůra na prádlo. V tomto domečku se dítě ukryje před sourozenci, před vámi i sluncem, ale také je to místo pro odpočinek. Další alternativou je svěšení prostěradla přes prádelní šňůry, kdy se vytvoří provizorní úkryt.

Pískoviště

Naprostá nezbytnost, která zaměstná dítě klidně na celý den. Nezapomeňte na nutné rekvizity – bábovičky, autíčka, hrábě a podobně. Vsaďte raději na plastové pískoviště s víky. K dostání na internetu. Mnoho rodičů zkouší také alternativy vícero pískovišť, přičemž další vybaví kamínky a vodou, aby dítě poznávalo vlastnosti těchto dispozic. Po kamínkách mohou šlapat, zjišťovat, co dělá voda s pískem a podobně.

To nejlepší nakonec

Kdo by nechtěl na zahradě houpačku? A kdo by nechtěl na zahradě houpací postel? Podívejte se, jak snadno a levně lze vyrobit homemade houpačku nejen pro děti.