Kvalitní výuka se dá vést i online. A nepotřebujete k tomu drahé vybavení nebo roky zkušeností. Pomohou vám totiž tyto tři tipy, které vám přinášíme v článku.

I online výuka může být zábavná. Oproti prezenčnímu vzdělávání má sice zásadní nevýhody, i tak ji ale můžete přizpůsobit tak, aby byla užitečná pro každého. A v tomto článku vám ukážeme několik tipů, jak na to.

Lepší pomůcky

E-learning s klasickou webovou kamerou je nudný. Webkamera většinou nemá dostatečnou kvalitu a není příliš mobilní. Pokud ale investujete a koupíte si digitální kamerou s dostatečně vysokým rozlišením (alespoň 1080p), svoji online výuku posunete na vyšší úroveň. K tomu, aby bylo vysílání opravdu interaktivní a záživné, sice budete potřebovat více lidí, ale i v jednom to zvládnete poměrně dobře. S ozvláštněním hodin vám pomůže i light board nebo průhledná tabule, které můžete použít k lepšímu vysvětlování učiva.

Omezte počet účastníků

Abyste mohli vést opravdu kvalitní interaktivní e-learning, omezte počet účastníků na minimum. Sedněte si a popřemýšlejte nad tím, kolik lidí zvládnete během vysílání obsloužit. Zvažte především tu možnost, že by celé publikum probíranou látku nechápalo a vy byste ji museli vysvětlovat neustále dokola. Obecně se ale udává, že 6 až 15 účastníků bývá pro online výuku naprosto optimální.

Vše náležitě otestujte

Na světě je jen malé množství lidí, které zvládnou vysypat kvalitní přednášku z rukávu a bez přípravy. Před každou hodinou se tedy dobře zamyslete nad tím, co vlastně chcete probírat a jak do toho zapojíte techniku. Nezapomeňte ani na pořádný zátěžový test. Především u internetu. Pokud by vám totiž během hodiny vypověděl službu, nikdo si z vysílání nic neodnese. To samé ale platí o další technice. Proto si raději všechno dobře připravte a před hodinou pečlivě otestujte.