Kvasinková infekce bývá u žen častým zdravotním problémem. Jedná se o potíže objevující se v intimní oblasti, které způsobují některé druhy kvasinek.

Kvasinky jsou mikroorganismy, které se běžně vyskytují v celém našem těle. Jakmile však dojde k jejich přemnožení, nastává problém.

Příčiny, příznaky a projevy

Kvasinky mají rády cukr, který podporuje jejich množení. Pokud tedy náš jídelníček obsahuje velké množství cukru, může to být jeden z důvodů, proč se kvasinková infekce objeví. Mezi další příčiny pak patří stres, nevhodný životní styl, používání nevhodných hygienických prostředků určených pro intimní hygienu, oblečení těsné a z nevhodných druhů materiálů nebo střídání sexuálních partnerů. Velký vliv má také imunita.

Mezi časté projevy oznamující výskyt kvasinkové infekce patří zarudnutí, svědění a pálení v intimní oblasti, někdy také bolestivost v pochvy. Může se objevit výtok různého zbarvení, hrudkovité konzistence a někdy může zapáchat.

Boj proti kvasinkové infekci

Samozřejmostí je prevence, která souvisí se správnou životosprávou. Je potřeba se vyhýbat potravinám obsahujícím cukry, vhodné nejsou ani ty druhy potravin, které se vyrábějí z bílé mouky. Vhodně upravený jídelníček by měl obsahovat všechny druhy zeleniny, maso, pohanku, jáhly, quinou nebo rýži. Samozřejmostí jsou mléčné produkty, především ty zakysané a potraviny obsahující probiotické kultury (kysané zelí). Také potraviny s antimykotickými účinky hrají pozitivní roli. Patří mezi ně například česnek, cibule či křen.

Zapomínat bychom neměli ani na pitný režim, ideální volbou jsou bylinné čaje (mátový), čaj připravený ze zázvoru nebo čistá pitná voda.

Samozřejmostí jsou vhodné přípravky určené pro intimní hygienu. Velký výběr nabízí značka Gynella, jejíž produkty jsou bez parfemace, nedráždí a poskytnou potřebnou péči.