Dbát na přírodu, abychom ji přenechali našim dětem co nejčistější, nemusí být vůbec náročné ani alternativní. Stačí drobné malé kroky, které vás neomezují ani nebolí, ale planetě hodně pomáhají. Co zodpovědná a moderní máma může udělat?

7. Vyměňte plenky za ekologické

Stejně jako víme, že jednorázové pleny představují opravdu hodně odpadu, tak také pokyvujeme, že jsou zkrátka pohodlnější a příjemnější. A tak navrhujeme jednoduché řešení: vyměnit klasické plenky za ty ekologické.

Zvolte plenky bez zbytečné chemie – tedy bez obsahu chloru, parfemace či latexu, vyrobené z obnovitelných zdrojů, s obalem s velkým podílem recyklovaného materiálu. Takové najdete třeba v dm pod názvem ekologické plenky babylove nature.

6. Volte klimaticky pozitivní příkrmy

Využívejte příkrmy ve skle – sklo je přirozeně recyklovatelné, a v bio kvalitě. Protože bio farmaření planetě neškodí, a to nejen díky pesticidům, které jsou striktně zakázány, ale i kvůli dalším důležitostem jako je šetrné hospodaření s půdou, důstojný chov zvířat apod. Ještě o krok dál jde HiPP, který má příkrmy ve skle – samozřejmě v bio kvalitě, které jsou navíc klimaticky pozitivní. Do přírody tak vrací víc, než si z ní bere, a to díky kompenzaci emisí v celém hodnotovém řetězci, z polí až na sklady obchodníků.

5. Oblékejte bio bavlnu

Kdo tká vlastní len, zaslouží si potlesk, ale většina lidí sáhne po dobře střiženém kousku dětského oblečení. Bez svetříku a bodýčka to nejde. Ale jakou alternativu zvolit k běžným materiálům? Bio bavlnu. Jedná se o vysoce kvalitní bavlnu z ekologického hospodářství bez použití pesticidů. Takové kousky má ve svém sortimentu například Lidl, v mile neutrálních barvách, které k sobě dobře ladí, takže vám stačí nakupovat méně.

4. Sáhněte po přírodní kosmetice

Je čistší, udržitelnější, mnohdy i lokálnější. Podpoříte malé rodinné firmy, které zase podporují malé dodavatele surovin nebo sociální služby v okolí. Takové je třeba značka Ego Harmony, která se svými přípravky boduje i na zahraničních soutěžích.

3. Kupujte „zelené“ stavebnice

Už malým dětem můžete vštěpovat základy ekologie. Třeba díky kostkám Mega Blocks Zelené město – Postav a uč se – eko dům. Tato stavebnice obsahuje 88 velkých stavebních kostek včetně speciálních dílků, 2 pojízdná kola a sestavitelné elektrické autíčko (však jsou všude kolem nás), vyrobené z plastů z udržitelných zdrojů. Batolata uvidí také skleník se zeleninou, solární panely a otáčecí větrné turbíny. Tato stavebnice je navržena speciálně pro malé ručičky a podporuje malé stavitele k ekologickému myšlení, jako je obnovitelná energie, hraní si venku a spotřeba energie.

2. Vpusťte do pusy sonické kartáčky

Elektrické zubní kartáčky jsou ekologičtější z mnoha důvodů – dají se dobře vydezinfikovat díky silikonu, takže je nemusíte vyhazovat pokaždé, když máte afty, opary nebo angínu, jak doporučují lékaři. Stejně tak je nemusíte vyhazovat a měnit každých pár týdnů. Vydrží daleko víc a déle. Dobíjet je můžete v klidu třeba přes USB, když pracujete. Zkuste třeba zubní kartáček pro děti innoGIO ve tvaru žirafky – děti mají tendenci kousat do štětinek, ale tyhle nezničí.

1. Zkuste se líčit v eko stylu

Organická krása pokročila – nejen pečující, ale i dekorativní kosmetika dosahuje perfektních textur, barev a vůní, které si zamilujete. Třeba v e-shopu Gravitas objevíte značku Mannasi. Pro začátek doporučujeme multifunkční líčidlo (třeba v odstínu Dianthus, jemný dotyk růžové, která se hodí na rty, víčka i líčka). Je svěží a přírodní, multifunkční organická přírodní koncentrovaná barva z nejkvalitnějších přírodních divoce rostoucích a certifikovaných ekologických surovin.

Extra tip: Hlasujte o nejlepší influencerku-mamablogerku v anketě MAMAblog roku 2022 a získejte všechny zmíněné užitečnosti jako dárky od partnerů MAMAblogu.