Každý rodič se snaží zajistit svým dětem ty nejlepší podmínky pro jejich zdárný rozvoj. To je ale mnohdy těžké, protože na malé děti číhá nebezpečí prakticky na každém kroku, domov nevyjímaje. V tomto ohledu je potřeba být vždy o krok napřed a přemýšlet, kde všude si děti mohou ublížit a ona konkrétní místa předem zajistit.

Nástrahy číhají i v obývacím pokoji

Asi je jasné, že, aby se malé děti nezranily, je potřeba opatřit ostré rohy nábytku měkkými chrániči a případně i vysadit na určitou dobu skleněná dvířka od knihoven. Málokdo by už ale čekal, že na sebe malé dítě převrhne vysokou knihovnu, i takové případy se už ale staly. Veškerý nábytek proto zajistěte a připevněte jej ke zdi. Dejte si pozor i na to, co necháváte na konferenčním stolku, který je obvykle dětem dobře dostupný. Horké nápoje či nedokouřená cigareta mohou být zdroje potěšení, ale i úrazu. Kapitolou samou pro sebe jsou krby a krbová kamna. Ta se při používání rozpálí tak, že hrozí popálení o jejich povrch, který je ale pro nenechavé dětské ručičky tak lákavý. V tomto případě je na místě instalace dětské zábrany, která znemožní vašim nejmenším přístup k horkým částem kamen. Pozor dejte také na elektrické zásuvky a opatřete je bezpečnostními kryty. Zdrojem otravy se mohou stát ale také pokojové rostliny, jejichž lístky si nezbedné dítko nastrká do pusy.

Schodiště a koupelna

Zdrojem úrazů nejen dětí se v domácnosti nejčastěji stávají shody a také kluzký povrch v koupelně. Na schodiště rozhodně nainstalujte dětskou zábranu, která znemožní vašemu nejmenšímu vstup bez vašeho doprovodu. Opravdu důkladně se ale zaměřte na bezpečnost v koupelně. Malému dítěti totiž může být osudných i několik centimetrů vody. Malé děti nikdy nenechávejte v koupelně samotné. I když se již dokážou samy postavit, mohou uklouznout, praštit se do hlavy a spadnout pod hladinu. Často se také stává, že se dítě opaří horkou vodou, kterou na sebe nedopatřením pustí. Takto postižené místo je potřeba po dobu několika minut chladit studenou vodou nebo ledem a poté se vydat k lékaři.

Bezpečný musí být i kočárek

O bezpečnost dítěte je potřeba se starat nejen v domově, ale také na vycházkách. Měli bychom vědět, jak vybrat kočárek takový, který poskytne nejen dostatek pohodlí, ale také zábrany proti vypadnutí či případnému dalšímu zranění malého akrobata.