Ačkoliv si v těhotenství načtete hromady článků, příruček a knížek, posloucháte rady zkušenějších kamarádek či své vlastní matky, nic opravdu nepřipraví na, co vás čeká po příchodu domů z porodnice. Je však pár všeobecných rad pro každodenní činnosti, kdy nebude péče o novorezence tak náročná.

Plenky

Výměna plenek je pravděpodobně nejobávanější ze všech činností v oblasti péče o dítě. Ať už se rozhodnete pro jednorázové nebo látkové plenky, věřte, že po šestinedělí budete zvládat výměnu novorozenecké látkové pleny jednou rukou.

Před každou výměnou plenky se ujistěte, že máte připravené ubrousky a krém proti opruzeninám. Z bezpečnostních důvodů to jistě nechcete hledat během přebalování.

Koupání

Koupání může být pro vás a dítě tak skvělým odpočinkovým časem. Starší děti také rádi pomáhají, pokud vaše dítě není prvorozené. Při koupání nezapomeňte mluvit s dítětem. Milují tuto interakci, stimuluje jejich mozek a nutí je cítit se pohodlněji.

Připravte si ručník, žínku, všechna mýdla nebo pleťové vody, které chcete použít.

Nezáleží na tom, jakou formu vany používáte, ať už je to běžná vana, dětská vana nebo nádoba, voda musí být mělká a správná teplota. Mnoho lidí testuje vodu zápěstí, v oblasti citlivější pokožky. Také zajistěte, aby místnost, ve které se nacházíte, byla dostatečně teplá a bez průvanu.

Kojení

I matky, které už ví, jak na miminka, mívají s kojením potíže.

Krmení vašeho dítěte je více než jen otázkou výživy, je to také o péči a pohodlí. Použijte čas krmení k očnímu kontaktu a držení dítěte. Je to také skvělý čas pro mluvení se svým maličkým. To platí pro kojení i pro krmení lahví.

Držení dítěte

Kolébání dítěte je docela přirozené a jednoduché. Položte hlavu dítěte do ohybu jedné z vašich paží a druhou ruku omotejte kolem dítěte nebo druhou paži uchopte původní ruku. To je skvělá pozice pro rozhovor s dítětem nebo při pohledu na ně. Mnoho dětí spí v této poloze velmi dobře. Je to také dobrá pozice pro začátečníky, zejména pro mladší děti nebo sourozence.