Období okolo třetích narozenin je pro mnohé rodiče krizové. Zvláště pak, když dítě začne používat slovíčko proč. A začne ho používat často. Opravdu moc často. Je to zkouška vaší trpělivosti, vašich nervů. Pediatři a psychologové toto období nazývají důležitým mezníkem. Dítě podle nich postoupilo v kognitivním vývoji zase o kousek výš. Zajímá se o okolní svět. Jak se z věčného proč nezbláznit a přežít ho ve zdraví?

Pozitivita je hlavní

Stále mějte na paměti, že vaše dítě je zvídavé, chce toho spoustu vědět a to je dobře. Když se ptá, znamená to, že rozvíjí své myšlenky a myšlenkové pochody. Spousta maminek se shodují, že na otázku proč od nich odchází odpověď. A to až do doby, dokud není dítko s dávkou informací spokojeno.

Odpovídejte, ale přiměřeně věku

Děti občas zaskočí nějakou tou otázkou na kterou ani dospělci nemají tu správnou odpověď. Berete do ruky mobil nebo knihu a hledáte odpověď. To je samozřejmě fajn, nicméně na internetu a v knihách obvykle najdete až příliš odborné popisy. A to samozřejmě musíte uzpůsobit věku dítěte. Dítě ve třech letech nemusí znát celý proces změny dne a noci. Jednoduše řekněte, že slunce šlo spát nebo to, že svítí na druhou stranu zeměkoule.

Otočte to

Děti mají někdy opravdu zvídavé otázky a často vám jimi dostanou do úzkých. Ve chvíli, kdy nevíte, jak na dětskou otázku odpovědět, můžete se zeptat, co si myslí vaše dítě. Tím zjistíte, jestli se ptá bezmyšlenkovitě, jestli o dané věci něco ví. Někdy prostě řekněte pravdu. Přiznejte se, že přesně nevíte. Můžete říct, že si něco myslíte, ale nevíte to jistě. Nabídněte alternativu, že si to odpoledne najdete v encyklopedii.

Neodbývejte své dítě

Někdy se děti ptají v nejvíc nevhodnou chvíli a může se stát, že jim neodpovíte úplně podle jeho představ. Neodbývejte ho však. I když jste na tuto otázku už alergická, nebaví vás neustále odpovídat, neodbývejte děti tím klasickým „protože“ nebo ještě horší „pro slepičí kvoč“. Děti k vám budou postupně ztrácet důvěru a postupem času se mohou přestat ptát.