Vajíčka patří k Velikonocům stejně neodmyslitelně jako k mnohým informacím o nezdravé výživě, a proto je v čase velikonočním záhodno je zmínit.

Ovšem zatímco různí cholesterologové a jiní potravinoví štváči mívají na mysli zpravidla vajíčka bílá či jejich všelijak upravený obsah, Velikonoce, to je jiná.

O Velikonocích s bílými vajíčky nezabodujeme, ačkoliv se veřejně propaguje už od nepaměti, že „nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý“. O tom, že byste pak koledníkům dali mezi dveřmi volské oko či hemenex už raději nemluvme vůbec.

Prostě Velikonoce vyžadují vajíčka malovaná nebo alespoň barevná, a tomuto nelze uniknout ani výmluvami na to, že by pak mohl kohout podezřívat slepice z nevěry s pávem.

Jenže bílá vajíčka se sama nevybarví. Totiž zvenku, protože takový pukavec je uvnitř zbarven vlastním přičiněním. Zvenku se člověk o taková vajíčka zvaná kraslice musí postarat sám.

Náš tip: Hledáte originální velikonoční přání? Navštivte stránku www.prani-pranicka.cz, kde naleznete spoustu klasických, dojemných, ale i vtipných přání a přáníček. A to nejen velikonočních!

Jak?
Nejjednodušší je koupit si barvy na vajíčka, které, jak chytřejší z vás domyslí, slouží k tomu, aby se jimi barvila vajíčka. Tyto se podle návodu rozpustí v teplé ooctované vodě a natvrdlá vajíčka se v této utopí. Totiž chtěl jsem říci vajíčka natvrdo. Pár minut čvachtání, pak sušení a případně namaštění, aby se nám vejce hezky leskla, a máme hotovo.

Nemáme-li pak takovéto barvičky, není prý nic ztraceno. Protože nejste-li lítostivými alkoholiky, lze povařit taková vajíčka i v červeném víně, kafaři je mohou nechat obarvit v kávě, prý se dají obarvit i povařením ve šťávě z kysaného červeného zelí nebo ve vodě se slupkami od cibule.

A pokud se vám nedostává ani tohoto, mohli byste vajíčka alespoň polepit nějakými samolepkami, přednostně však s velikonočními motivy. Protože rozdávat o Velikonocích vajíčka zdobená například starými žlutými rakouskými samolepkami „Stop Temelin“ není zrovna to pravé.

A nejde-li ani to, prostě je ošiďte fixami. Třeba to nikdo nepozná.

Pozor tak v zásadě hlavně na jedno! Není záhodno dávat koledníkům kraslice zhotovené ze sádrových vajec podsadových