Jaro je tady a v obchodech najdeme různé slevové akce, abychom při nákupu nového kola ušetřili, a prodejce nás nalákal „pod svá křídla“. Právě teď probíhají posezónní výprodeje loňských modelů.

Rám kola a materiál

Kromě velikosti rámu kola, odpružení a brzd vás bude čekat výběr rámu. Respektive materiálu, ze kterého bude rám vyroben. Existuje spousta tradičních i netradičních materiálů. Nejnovější na trhu jsou karbonová dámská a pánská jízdní kola, nejdelší asi ocelová jízdní kola, ale lze sehnat i takové rarity jako je například kolo s bambusovým či dřevěným rámem.

Pro naše podmínky nebudou bambusová kola příliš ideální, pokud nesháníte raritu, se kterou se budete chlubit kamarádům. Na běžné ježdění se již přes sto let ověřila kola s ocelovým rámem. Jsou levné, odolné, ale poměrně obtížné. Pokud však během roku nenašlapete příliš mnoho kilometrů, bude vám ocelové kolo vyhovovat.

Hliníkové a slitinové rámy

Mnohem lehčím materiálem pro výrobu kol je hliník a jeho slitiny. Např. gravel a cyklokrosová kola s hliníkovým rámem se pohybují ve střední cenové relaci, takže si je může dovolit každý. Hliníkové druhy v sobě mají výhody karbonových a ocelových kol. Jsou lehké, ale přesto pevné a odolné, i kdybyste měli nehodu, hliníkový rám ji snáze přežije než kolo karbonové. Hliník tolik nekoroduje, pokud jezdíte na kole i v zimě, například do práce, kolo s ocelovým rámem není to pravé pro vás. Posypová sůl a vlhkost se na něm podepíší.

Výrobci díky pokroku technologií přicházejí se stále novými materiály, jsou to většinou slitiny karbonu, hliníku, železa a titanu. Vývoj jde neustále dopředu. Inspiraci nejčastěji čerpají u materiálů, které používají konstruktéři leteckých společností. Kolo vybírejte nejen podle kvality použitých materiálů, typu brzd, odpružení a barvy, pozornost věnujte také tomu, zda prodejce poskytuje záruční a pozáruční servis.