Je známo, že většina dospělých lidí trpí nedostatkem hořčíku – látky, kterou vyzdvihuje mnoho odborníků na výživu. Až 65% hořčíku se nachází v kostech a zubech, zbývajících 35-40% ve svalech, tkáních a tělesných tekutinách.

Příznaky nedostatku hořčíku:

Pokud máte hořčíku málo, mohou vás trápit tyto potíže:

chronická únava

poruchy spánku

bolesti hlavy

svalové křeče

úzkost a deprese

kardiovaskulární onemocnění

poruchy učení

Hořčík je relaxační minerál. Pokud cítíte vnitřní napětí a jste podráždění, možná trpíte jeho nedostatkem. Přestože se tato zázračná látka nachází ve velké míře v listové zelenině, oříšcích a celozrnných výrobcích, měly byste ji doplňovat i ve formě tablet.

Jak hořčík doplňovat?

A jak vysoké dávky denně užívat? Záleží na vašem životním stylu a zdravotním stavu. Doporučená denní dávka se však obvykle pohybuje v rozmezí 200 – 500 mg. Vyšší příjem se doporučuje především těhotným a kojícím ženám, sportovcům, seniorům a diabetikům. Předávkování není časté, pokud by se tak stalo, můžete mít řidší stolici nebo nízký krevní tlak. V těchto případech snižte dávky nebo je rozdělte do celého dne.

Pokud se rozhodnete užívat hořčík ve formě tablet, zjistíte, že se jedná o relativně levný doplněk. Zaměřte se však na ten správný. Sežeňte si citrát, glycin nebo jinou chelátovou formu, protože ty tělo lépe vstřebá. Pro správné vstřebávání byste si měli hlídat i dostatečný přísun vápníku, vitaminu E, C, B2 a B6. Také zhoršená funkce štítné žlázy nebo slinivky břišní může bránit úspěšnému vstřebávání.

Tip: Prohlédněte si náš magazín o zdraví.