Podporovat dětskou motoriku a také kreativitu můžete mnohými způsoby. Jedním z nich je zakoupení stavebnice, která je skvělou hračkou i pro dospělé. Ti se s její pomocí vrátí opět do bezstarostného dětství. I když si se stavebnicí hrají i rodiče, pořizovat by se neměla podle jejich požadavků. V potaz by se měl brát hlavně věk dítěte, zdravotní nezávadnost stavebnice a další kritéria.

Pokud jste přemýšleli nad tím, že koupíte svému dítěti stavebnici, překvapilo vás obrovské množství nabízených druhů na trhu. V současné době existuje dřevěná stavebnice, elektronické stavebnice, také je velmi často vyhledávaná také magnetická stavebnice. Která z nich je tedy pro dítě to nejlepší? A je opravdu dobrý nápad koupit právě tuto hračku své ratolesti?

Stavebnice podporuje kreativitu i tvořivost

Na otázku, zdali je opravdu dobrý nápad koupit stavebnici dítěti máme jednoznačnou odpověď – ano, je to ten nejlepší nápad! Stavebnice, ať už je jakákoliv, má totiž tendenci podpořit kreativitu i tvořivost dítěte. Také prověřuje jeho trpělivost a posiluje vůli. Stavebnice taktéž podporují smysl pro rovnováhu a rozvíjí jemnou i hrubou motoriku.

Co ocení především dítě, tak je okamžitá zpětná vazba, kterou od stavebnice má. Přece jenom si z jednotlivých kostiček může postavit opravdu krásnou pevnost, garáž nebo panství pro panenky. Své stavby navíc může nechat stát ještě několik dnů.

Jak vybrat dítěti stavebnici: Rozhoduje věk i zdravotní nezávadnost

Abychom se však dostali k jádru věci – jak vybrat dítěti stavebnici? Rozhodující jsou hlavně dva faktory, a to zdravotní nezávadnost a také věk dítěte. Stejně jako je nemožné koupit tříletému dítěti drobné Lego, je také nemožné dát dítěti stavebnici, které v sobě ukrývají škodlivé látky.

O zdravotní nezávadnosti většinou informuje přímo výrobce dané stavebnice. Pročtěte si proto veškeré informace na obalu a zjistěte, jestli je daná stavebnice po zdravotní stránce vhodná pro vaše dítě či nikoli. Co se týče věku, v tomto případě se rozdělují stavebnice na:

  • Stavebnice pro nejmenší (do 3 let věku)
  • Stavebnice pro děti školkového věku (do 5 let věku)
  • Stavebnice pro děti předškolního věku (5-6 let věku)
  • Stavebnice pro větší děti (od 7 let)