Před porodem se stává většině maminek, že výrazně přiberou na váze a když jsme zaznamenali, jakou mělo popularitu těhotenské cvičební video, bylo nám jasné, že mnoho maminek začíná řešit, jak se po porodu dostanou zpátky do formy.

Přibírání na váze v těhotenství je zcela přirozené a pro dítě je to dokonce zdravé. Mnoho maminek však děsí skutečnost, že mají po porodu přebytečná kila a pomalu se začíná blížit plavková sezóna. Je jasné, že každá maminka by chtěla disponovat zase vosím pasem, ale co když zrovna kojíte? Nemusíte mít obavy, zvládnout se dá všechno.

Vše chvíli trvá

Nesnažte se nic zbytečně uspěchat, hubnutí by neměl být závod s časem. Mít miminko znamená zvýšenou fyzickou i psychickou zátěž a špatně stanovená dieta by vás mohla jen zbytečně vyčerpat a ublížit vám. Některé diety jsou nebezpečné pro kojící matky, protože ovlivňují množství i kvalitu mateřského mléka. Je třeba si uvědomit, že i kojení je pro organismus velmi náročný proces, během kterého dochází přirozeně k redukci tělesné váhy.

Jak postupovat?

Zapomeňte na diety, hubnout můžete i zdravě a přirozené. Alfou a omegou je vyvážený jídelníček, který dodá potřebné živiny vám a prostřednictví mléka i miminku. Je třeba však dodržovat určitá pravidla. Základem je nepřejídat se, vždy volte menší porce, mezi kterými nebudou větší pauzy než 3 hodiny. Do jídelníčku zařaďte dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin, mléčných výrobků bez přidaného cukru a libové maso. Důležité jsou i zdravé tuky, které obsahují zejména ořechy a ryby. Nezbytný je dostatečný režim (více zde), pijte alespoň 2,5 litru tekutin denně. Pokud dostanete chuť na sladké, skvěle ji zažene lískooříškové máslo.

Nezapomínejte na pohyb

S hubnutím zpočátku skvěle pomohou procházky s kočárkem, které posílí vaši kondici. Po šestinedělí přidejte méně náročná cvičení (třeba jógu). Postupně můžete tvarovat i bříško. Vše pomalu a opatrně, nikam nespěchejte.

Na co také myslet?

Dostatečně spěte, s miminkem je to někdy těžší, ale zkuste spát vždy, když miminko usne. Ačkoliv budete zajisté nedočkavé, výsledky se postupně dostaví. Na předtěhotenskou postavu se můžete dostat už 9 měsíců po porodu. Nesnažte se nic uspěchat, tělo každé ženy je trochu jiné, důležité je cítit se dobře a mateřství si užívat. Až skončíte s kojením, můžete hubnutí podpořit spalovačem tuků pro ženy.