V české tradici se k Vánocům a hlavně ke štědrovečernímu stolu váže tradiční jídlo, ale i mnoho zvyků a pověr. Hospodyně třeba dříve obepínaly stůl řetězem či provazem, který rodinu chránil a držel pohromadě. Zvyky se časem mění, ale jsou stále věci, bez kterých se Vánoce zkrátka neobejdou.

Tradičně se u nás prostírání stolu věnuje velká pozornost. Na jednom rohu stolu dříve býval pecen chleba, aby měla rodina celý rok dostatek jídla. Na druhý roh se dávala ošatka se vším, co se ten rok sklidilo, brambory, obilí i sušené ovoce, aby i příští rok byla dobrá úroda. Na třetí roh se dávaly mince a na čtvrtý roh miska s jídlem pro zvířata. O Vánocích také musela u jednoho stolu sedět celá rodina.

Vánoční barvy

Klasickými barvami je stříbrná, zlatá, červená, zelená a bílá barva. Adventní barvou je fialová. Slaďte svůj domov i stůl do dvou, maximálně tří barev. Barvy mohou být i jiné, hlavně decentně sladěné.

Vánoční ubrus

Vánoční ubrus vytvoří slavnostní atmosféru. Klidně to může být jednobarevný ubrus v barvách spojených s Vánoci a zimním obdobím. Pokud chcete najít rovnováhu mezi pestrobarevností a minimalistickou strohostí, můžete použít vánoční látku zdobenou vkusným a decentním vzorem.

Svícen a svíčky

Nemusí to být jen adventní věnec, používají se i různé svícny se čtyřmi rameny, do nichž dáte dlouhé svíčky, nebo třeba jen ty čajové. Svíčky a oheň k vánočním svátkům patří odjakživa. Element ohně zastoupí i oheň v krbu. Moderní jsou ty na biopaliva, které jsou ekologické a interiér pěkně vyhřejí.

Chvojí, cesmína a jmelí

Vánoční stromeček vnese vůni a pohodu do domu. Přidejte zelené chvojí, jmelí, cesmína do vázy. Vánoční atmosféru vytváří i vánoční kaktus a vánoční hvězda. Při vhodném pěstování vykvetou na svátky, nebo si je lze s květy koupit. Na Vánoce se prodávají i konvalinky, petrklíče a cibuloviny.

Betlém s Ježíškem

U nás prostě dárky vždy nosil Ježíšek. Legenda o zrození Spasitele přináší vánoční poselství v krásném příběhu plném nadějí a zázraků. Existují betlémy dřevěné, hliněné, kovové, slaměné i papírové. Postavte si ho do blízkosti stromečku a nezapomeňte na ostatní vánoční dekorace.