Společné stolování.. Dá se říci, že v současné, uspěchané době, které vládne stres, spěch a neustálé problémy a překážky, je společné stolování už jakýmsi mýtem či snem mnoha rodičů (ne vždy).

Nepřetržité směny v práci nebo společnost elektroniky za každé situace, je jen malý výčet určitých ,,překážet“, které nám znesnadňují snahu o společně trávené obědy či večeře.

Ve zkutečnosti ale nejde jen o to ,,společně povečeřet“…Jaké jsou tedy pozitivní dopady při společném stolování?

1. Upevňování rodinných vztahů

Představte si situaci: žena na rodičovské dovolené s dvouletým dítětem, otec celé dny v práci, čas, který mohou společně strávit i s dítětem je v podvečerních hodinách, otec přijde domů unavený, vykoupe se, někde se o samotě nají a jde spát, žena obstará dítě, něco rychle za pochodu ,,slupne“ a u televize usne…

Že se vám to zdá jako SCI-FI? Kdepak.. Realita. Jak se v takovém případě dají utužovat rodinné vazby? Důvěra? Pocit sounáležitosti? Samozřejmě, že nedají.

Společné stolování v tomto případě slouží i k udržení rodinných vztahů. Rodina má v tu chvíli strávit, ač jen několik minut, společné chvíle. Společně si vyprávět, naslouchat si a probrat situace a zážitky, které se stali onen den – společně, dohromady u jednoho stolu.

2. ,,Společně večeříme, je to naše TRADICE“

Každý člen rodiny se ve všední den tak nějak ,,rozlétne“ na všechny strany. Do školy, práce, na kroužky, nákupy, atd. I v tomto případě hraje společné stolování nesmírně kladnou roli. V ten okamžik se všichni sejdou – v jednu dobu, na stejném místě. Ta chvíle se může stát pevným bodem – tradicí každého (ne)všedního dne.

3. Dítě, jako odraz v zrcadle..

Nedaří se vám ,,ukočírovat“ svého potomka? Po dobrém, ani po zlém mu prostě nevysvětlíte, že u jídla se má sedět a ne lítat po celém bytě s rýží v pusince? Jak má ale dítko chápat a vědět, že u jídla se má sedět, pokud rodiče jedí za pochodu nebo jednotlivě u konferenčního stolku v obývacím pokoji.?

4. STOP tabletům (telefonům)!

Když už se vám (konečně) podaří mít všechny členy rodiny na jednom místě, ve stejnou dobu, mám tu pro vás další rušivý element při společném stolování. Není to nikdo jiný než zmiňovaný tablet (telefon). Věc, která v dnešní době už neodmyslitelně patří do našich životů (o tom žádná), ale je smrtelně důležité vyřizovat telefonáty, e-mail, neustále hlídat kolik má člověk nových zdvyžených palců na Facebooku během večeře? Svět přestane fungovat, pokud neodpovím okamžitě na komentář k mé nové profilové fotce? Myslím, že nepřestane. Ale přestat fungovat může rodina..

Tak jednoduše a plíživě se díky telefonům, tabletům, atd. vytrácí komunikace, obyčejné povídání. Spousta lidí žije ve svém virtuálním světe, ve kterém mají pocit, že něco dokážou, budují si ,,jméno“ nebo respekt, který doma postrádají, ale proč? Věčně on-line nelze být na dvou místech zároveň…

Jak jste na tom u vás doma?

Statistiky hovoří jasně: společnému stolování ,,holduje“ každá třetí až čtvrtá rodina v republice. Těžko říci, jak je to ve skutečnosti, toho se nejspíše nikdy nedopátráme, ale na druhou stranu proč pátrat? Stačí tak málo – založit si svou vlastní, rodinnou tradici: SPOLEČNÉ STOLOVÁNÍ.

Já osobně do toho jdu, tedy, abych to upřesnila – ve společném stolování i nadále pokračuji, a tím tak budu ukazovat svému synovi to, o co nechci, aby v životě přišel, o společné chvíle, povídání, učení se, jak používat příbor..