Obecně káva v malém množství neškodí, nicméně se to s její konzumací v těhotenství nemá přehánět. Záleží i na kvalitě a formě přípravy.

Někdy se může stát, že vám s příchodem těhotenství káva prostě přestane chutnat. Pokud se tak ale nestane a cítíte se dobře, není důvod kávu přestat pít. Většina studií uvádí bezpečnou denní dávku kofeinu v těhotenství asi 200 miligramů a maximálně 300 miligramů. Jeden šálek kávy není rizikem pro vás ani miminko.

Obsah kofeinu v šálku kávy

Obsah kofeinu v jednom šálku kávy se odvíjí od druhu i kvality kávy, způsobu přípravy, množství i délky louhování. Čím jemněji je káva mletá, tím více kofeinu obsahuje. Jeden šálek kávy espresso či cappuccino obsahuje v průměru 60 až 90 mg kofeinu. U větší kávy, jako je lungo či americano, může být obsah kofeinu o něco vyšší, i když má spíše více vody. Vždy by to měla být kvalitní káva z pražírny.

Množství kofeinu podle druhu kávy

Nejvíce kofeinu obsahuje filtrovaná káva, protože se obvykle servíruje ve větším množství, 200 ml i více. Klasické espresso se většinou podává v množství 30 ml.

  • Espresso 50 – 90 mg
  • Espresso lungo 90 – 150 mg
  • Filtrovaná arabica 80 – 130 mg
  • Filtrovaná robusta 140 – 200 mg
  • Instantní káva 65 – 90 mg
  • Nespresso kapsle 55 – 90 mg

Kofein není jen v kávě

Energetické nápoje jsou v těhotenství zcela nevhodné. Obsahují vysoký obsah kofeinu a dalších nezdravých látek. Neméně kofeinu je v Coca Cole a v Kofole. Malé množství se skrývá i v čokoládě, zejména v hořké, která může obsahovat až 31 mg kofeinu. Dejte si pozor na větší konzumaci černého a zeleného čaje.

  • Černý čaj 40 – 120 mg kofeinu
  • Zelený čaj 25 – 75 mg kofeinu

Na co si dát pozor při konzumaci kofeinu

  • Kofein zvyšuje krevní tlak a srdeční tep.
  • Kofein se přes placentu dostane k plodu a jeho metabolismus ho neumí zpracovat.
  • Káva s kofeinem povzbuzuje a může narušit váš spánkový režim i spánkový režim dítěte.
  • Kofein je močopudný, může dojít k dehydrataci organismu.

Káva bez kofeinu v těhotenství

Obsah kofeinu v bezkofeinové kávě je velmi nízký, proto se není třeba i při větším množství šálků denně obávat vysoké dávky kofeinu. Zvažte ale, zda je její konzumace vhodná v těhotenství. Evropský proces k odstranění kofeinu používá chemický prostředek dichlormetan, který se následně omyje. Švýcarský proces kofein odstraňuje za pomoci vody a aktivního uhlíku. Zrna se louhují ve vodě, ta se filtruje přes uhlík, který látku vstřebá. Metoda je zdravější, ale méně používaná.

Čím kávu v těhotenství nahradit

Kávu lze nahradit bezkofeinovou mletou kávou nebo bezkofeinovou kávou v kapslích v množství 2 až 3 šálky denně. Variantou je i nápoj cereální Caro z ječmene, žita a čekanky. Přírodní ingredience se upraží a rozemelou. Část ječmene se před pražením upraví sladováním a zrna se nechají naklíčit, což dodá příjemný sladový nádech. Čekanka obsahuje inulin, který dá nápoji nasládlou chuť. Obilná káva je pro těhotné ženy zcela bezpečná a vyrábí se z praženého obilí, většinou pšenice špaldy a cikorky. Kávu nahradí i horká čokoláda nebo kakao.