Komářímu bodnutí bychom se všichni v letním období nejraději vyhnuli. Nejen komáři však na nás číhají na výletech do přírody. Některý hmyz je jen nepříjemný, jiného se trochu bojíme a například klíšťata mohou být přenašeči velmi nebezpečných chorob, jako jsou borelióza nebo encefalitida. Také muchničky a ovádi představují značné riziko infekcí, které hmyz může přenášet.

Repelent – bez něj to v přírodě neriskujte
Pokud se chystáte do přírody, rozhodně byste si měli do batůžku přibalit repelent. Při jeho výběru se zaměřte na dvě zásadní věci – jaká je koncentrace účinné látky v repelentu a jak bezpečně přípravek používat. Nejčastěji užívanou aktivní látkou je diethyltoluamid, tzv. DEET.

„Při výběru repelentu byste měli zvážit nejen jeho účinnost, ale také bezpečnost. Do svých repelentů dodáváme jen maximální doporučené množství účinné látky tak, aby byl přípravek účinný a současně nedráždil pokožku. Například Repelent sprej Forte obsahuje 28 % DEET, a tím zaručuje intenzivní a spolehlivou ochranu před bodavým hmyzem a současně šetrnost k pokožce,“ vysvětluje Ing. Pavel Smažil ze společnosti Alpa.

A jaké jsou další možnosti? Posuďte sami…
Pokud je v blízkosti vašeho zahradního posezení zdroj elektřiny, můžete použít elektrické lapače – ty lákají hmyz světlem a hubí elektrickým výbojem. Jako další řešení se nabízí například vonné svíčky nebo katalytická lampa.

Aplikace v telefonu… ano, je to tak, jedná se o aplikaci, která by měla odpuzovat komáry. Funguje na základě zvuků o velmi vysoké frekvenci, tedy pro člověka téměř nepostřehnutelné, komáry by tento zvuk měl odradit od případných choutek na vaši krev. A jestli to funguje? To budete muset vyzkoušet sami… 😉

Věděli jste že,…

  • – komár je považován za nejnebezpečnější zvíře světa, kvůli přenosu nebezpečných chorob jsou komáři schopni zabít milióny lidí ročně
  • – příčinou smrti dobyvatele Alexandra Velikého bylo pravděpodobně komáří štípnutí, které mu způsobilo malárii
  • – komáří samičky jsou schopny vypít až třikrát větší množství krve než samy váží

Proč máme za oknem muškáty?
Jistě vás hned napadne, že se jedná o krásnou ozdobu, nicméně mají ještě jeden důležitý význam – odpuzují komáry. Dále odpuzují komáry také další aromatické rostliny, ke kterým patří například máta, levandule nebo bazalka.