Rýma, banální onemocnění, které ale dokáže pěkně znepříjemnit život. Jedná se o infekční onemocnění nosní sliznice, v začátku je nejčastěji způsobena viry. Ty se dostávají  z okolního prostředí kapénkovou nákazou na sliznici dýcháním.

Nosní sliznice je v neustálém kontaktu s okolním prostředím, proto je rýma nejčastější infekční onemocnění. Podobným způsobem vzniká i alergická rýma, jen se místo virů na nosní sliznici dostávají alergeny – nejčastěji pylová zrnka, domácí prach aj.

Děti jsou na tom mnohem hůř

S rýmou se pojí i jiné zdravotní komplikace. Některé jsou typické pro všechny věkové kategorie, jiné pro dětský věk. Jednou z obtíží spojených s rýmou je postižení očí. Při zánětu nosní sliznice dojde k jejímu zduření, tím se zhorší odvod slz slzovodným kanálkem a také může dojít k přestupu infekce na oční spojivku. „Typický pacient s akutní rýmou pak vypadá takto: zhoršené nosní dýchání, nadměrná sekrece z nosu, slzení a pálení očí. U nejmenších dětí vede zhoršení nosního dýchání k poruchám polykání, protože miminka při kojení a pití z láhve musí dýchat zároveň nosem, a to je u rýmy zhoršeno. Dítě pak špatně přijímá stravu a z toho vyplývá plačtivost, neklid a také špatný spánek,“ popisuje prof. Mudr. Ivo Šlapák CSc z Masarykovy univerzity v Brně. „Obecně  u dospělých pacientů  rýma způsobuje hlavně nosní potíže, u dětí kromě toho ještě i celkové potíže jako neklid, špatný spánek, poruchy přijímání potravy a větší náchylnost k těžkým komplikacím. Proto je u nejmenších dětí velmi důležité i odsávání nosu savkou, protože děti ještě neumí smrkat. Odsávání zbaví nos hlenů a zlepší dýchání nosem. Mělo by se vždy vykonat před kojením či přijímáním stravy,“ dodává lékař.

Jak se proti rýmě bránit?
Správnou preventivní péčí předejdete mimo jiné slzení a pálení očí, infekci očí a mnoha dalším nepříjemnostem. Jak tedy proti ní bojovat? Nebo ještě lépe – co dělat pro to, aby se nám vyhnula obloukem? „Jednoznačně nekuřte a ani nepobývejte v zakouřených místnostech. V době chřipek se vyhýbejte pobytu v místech, kde je hodně lidí, zkrátka omezte možnosti přenosu kapénkové infekce. Otužujte se, procházejte v přírodě, občas si zacvičte – pohybová aktivita vede k posílení organismu,“ konstatuje Ivo Šlapák. „Při rýmě, ale zároveň i jako prevenci užívejte nosní spreje, které obsahují roztoky minerálních vod nebo ‚všeléčivou’ mořskou vodu (např. Physiomer). Spreje zbavují nosní sliznici infekčních zárodků, hlenu a zachycených nečistot. Díky svému přírodnímu složení jsou k organismu šetrné a nemají žádné vedlejší účinky,“ vysvětluje lékař.

Nejlépe spreje s mořskou vodou
Aby byly nosní spreje co nejúčinnější, proběhla studie, na které pracoval tým odborníků. Konkrétně u nosního spreje Physiomer byly „pokusným králíkem“ děti ve věku 6-10 let – pacienti s rýmou. Byly rozděleny do 4 skupin, kde každé z nich dostalo k použití nosní sprej s různým obsahem (mořská voda,  roztok soli, kontrolní roztok). Výsledky po statistickém zpracování ukázaly několik výhod při užití upravené mořské vody – hojení sliznice bylo rychlejší, děti ji velmi dobře snášely, zkrátila se doba nemoci, tudíž se i děti vrátily dříve do školy. „Mořská voda má nejvýhodnější chemické složení a koncentraci. Lze ji použít i v začátcích nemoci. Vzhledem k tomu, že nemá vedlejší účinky, je doporučována i preventivně pro hygienu nosních dutin,” shrnuje prof. Mudr. Ivo Šlapák CSc.

Vykašlete se na kašel
Odcházející rýma se většinou přesouvá do krku – objevuje se chrapot, který nezřídka přechází v úporný kašel. Obzvláště malé děti chytnou v kolektivu kdejaký bacil, přinesou ho domů a rázem kašle celá rodina. Nejlepší je mít proto po ruce univerzální lék, který pomůže malému školákovi, současně zabere na nastydlého rodiče a nemusíte se ho bát podat ani miminku. K tomu je ideální lék Ambrosan. Léčí akutní i chronická onemocnění dýchacího systému, která jsou provázena zvýšenou tvorbou vazkého průduškového hlenu. Účinná látka Ambroxol, kterou obsahuje, zvyšuje v dýchacích cestách sekreci hlenu a stimuluje činnost řasinek, zajišťujících jeho posun. Dochází k vydatnějšímu zkapalnění, lepšímu transportu a vylučování hlenu, a tím pádem k usnadnění vykašlávání a zmírnění kašle. Pamatujte si, že kašel je jen automatická reakce organismu, který se tak snaží zbavit škodlivých látek – v tomto případě hlenu. Zastavovat kašel se doporučuje pouze, pokud je suchý, dráždivý až dávivý. Většinou je naopak cílem právě zvlhčení sliznic, čímž se usnadní odkašlávání a škodliviny tak vychází z těla pryč.

Sdílejte
Předchozí článekNepochopená rada
Další článekBílá zima