O novorozenci lidé vědí spoustu věcí. Pravidelně se jim mění pleny, často je stačí převléknout nebo přebalit a už můžete celý proces opakovat znovu a znovu. Když se chcete vyspat, umí se probudit v tu nejlepší chvíli, občas kvůli nim probdíte celou noc. To jsou věci, které jsou naprosto známé, maminky se s nimi rády svěřují. Jenže první dny po porodu vás může překvapit a třeba i zaskočit spousta věcí.

Škube sebou

Máte doma malý uzlíček a představujete si, že bude klidně ležet a spát? Vidíte to přeci ve filmech a seriálech, takže proč ne?! Neumí ještě koordinovat a ovládat vlastní tělo, což bývá důsledek Moroova reflexu, kterému se říká také prudký nebo úlekový. Není to nic, s čím je třeba si dělat starosti.

Neustále kýchá

Je nemocný! Kýchá! Určitě má rýmu! Jakmile byť jen jednou novorozenec kýchne, začnete se bát. Nemusíte, novorozenci kýchají poměrně hodně, ale neznamená to, že je hned nemocný nebo nachlazený. Díky tomuto procesu si čistí nos, dýchací cesty. V nose se mohou usazovat nečistoty a prach, dospělí smrkají, ale novorozenci kýchají.

Studené ruce i nohy

V zimě to není nic neobvyklého, děti jednoduše obléknete do další vrstvy nebo zatopíte víc. Jenže, co v létě? Neustále mají studené ruce i nohy a vy automaticky dostanete strach, že z toho mohou onemocnět. Oběhový systém se novorozencům stále ještě dotváří, takže krev se dostává nejdřív do orgánů, které jsou životně důležité. A musíte uznat, že končetiny jsou až na posledním místě, proto mohou mít studené končetiny a to i v horkých dnech.

Zvláštní dýchání

Máte představu, že vaše dítě bude pravidelně a klidně dýchat, ona nepravidelnost vás může někdy pěkně vyděsit, o syndromu náhlého úmrtí kojenců jste toho hodně slyšeli. Nepanikařte, je to zcela běžné, okolo šestého týdne se tato situace zklidní. Novorozenci mívají pauzičky v dechu a následně začnou přirozeně dýchat rychleji. Dvacet sekund je ještě považováno za normální.