Každá žena se ráda zdobí krásným šperkem. Aby však vydržel dlouho zářivý a krásný, je potřeba o něj také řádně pečovat.

Přinášíme několik rad, jak se o šperky starat.

Pokud vás šperk zrovna nezdobí, nenechávejte jej ležet na denním světle a uložte jej – do šperkovnice, krabičky, skříně či neprůhledného sáčku na šperky.

Pro čištění šperků používejte přípravky k tomu určené. Ve zlatnictví lze zakoupit leštící hadřík z měkké látky, který obsahuje čistící přípravky šetrné ke šperku. Na stříbrné šperky lze použít čistič stříbra, který zakoupíte i v drogerii.

Čištění zlatých šperků je o trochu jednodušší, protože, na rozdíl od stříbra, tolik nereagují na vnější prostředí. Přeleštit je můžete měkkým kartáčkem s trochou saponátu.

Máte – li šperky hodně členité, svěřte je raději do rukou odborníků.

Pokud čistíte šperky doma, dejte pozor na jemné řetízky, které se snadno přetrhnou. I u ostatních šperků stříbrných postupujte opatrně, jsou měkčí a snadno byste je mohli poškodit.

Máte – li šperky, které jsou doplněny přírodními kameny (korál, tyrkys, onyx, perly), přenechejte raději čištění odborníkům, aby se kameny nepoškodily.

Šperky, především náramky a prsteny, odkládejte při těchto činnostech – práce v domácnosti za použití různých saponátů a čistících přípravků, práce na zahradě, sportování.

Pamatujte, že šperkům škodí také kosmetické přípravky – laky na vlasy, krémy či parfémy. Proto si šperk berte až jako poslední doplněk, těsně před odchodem z domova.

Šperky sundavejte i před spaním, zabráníte tak drobným deformacím.

Péče o prsteny

Vzhledem k tomu, že prsten zdobí naši ruku, je daleko náchylnější k poškození a to nejen chemickému, ale i mechanickému a to především k různým deformacím nebo poškrábání při manuální práci. Proto je vhodné nosit jej pouze jako ozdobu pro společenské akce či do zaměstnání, pokud nepracujete manuálně.

Aby dlouho vydržely…

Aby šperky stále zářily, nechte je, alespoň jednou za rok, zkontrolovat u zlatníka, který opraví drobné nedostatky a tím předejde poškození.

Tip: Prohlédněte si náš magazín o hudbě.