Existují dva druhy nitroděložních tělísek, jak již vyplývá z názvu. Dlouhodobých antikoncepcí je však několik. K dlouhodobým antikoncepcím tedy patří například známá klasická pilulka, dále ono nitroděložní tělísko s hormonem, anebo bez hormonu, a nakonec implantát, který však není v České republice dostupný…

Nitroděložní tělísko s hormonem

Nitroděložní tělísko s hormonem je tělísko ve tvaru písmene T, které je zhotovené z pružného plastu. Do dělohy jej zavádí lékař a působí svým stálým uvolňováním malé dávky progestinu do dělohy. Zahušťuje děložní hlen, takže spermie mají omezený pohyb a nemohou se dostat k vajíčku. Kromě toho ztenčuje děložní sliznici. Účinnost této antikoncepce je 99,8 procent. Proto si ji lékaři velmi pochvalují.

Tento druh antikoncepce však není vhodný pro každou ženu, poraďte se proto s vaším gynekologem. Ten poté případně tělísko doporučí a zavede vám jej hned v ordinaci do pochvy. Bezprostředně ihned po zavedení jste chráněná před otěhotněním po dobu tří až pěti let podle typu zavedení tělíska. Po vyjmutí tělíska však antikoncepční účinek rychle vymizí. Jste zase plodná.

Vyjmout tento druh antikoncepce však jde i dříve. Samotné tělísko nenarušuje pohlavní styk a případná silná menstruace nyní zeslábne, a dokonce může být méně bolestivá. Nitroděložní tělísko s hormonem lze užívat už při kojení, od šesti týdnů po porodu, v prvních šesti měsících však může docházet k nepravidelnému krvácení a špinění. Můžete pociťovat bolesti hlavy, být citlivé, dostat akné nebo křeče. Riziko infekce při zavádění a vyjmutí je velmi malé. Ovšem pozor – tato antikoncepce vás nechrání proti HIV a AIDS, případně proti jiným sexuálním infekcím.

Nitroděložní tělísko bez hormonu

Toto tělísko obsahuje měděný drátek a do dělohy jej rovněž zavádí lékař. Jedná se o opravdu malý přípravek, který obsahuje měděné vlákno nebo válečky. To má nakonec na svědomí to, že bez hormonu se do těla uvolňují měděné ionty, které znehybňují spermie a výrazně jim ztěžují pohyb v děloze. Tento druh antikoncepce však nezastavuje každoměsíční tvorbu vajíček ve vaječnících.

Nitroděložní tělísko bez hormonu zavádí lékař ambulantně na dobu pěti let. Lze jej však vyjmout i dříve. Účinnost ochrany je až devadesát devět procent, avšak před pohlavními chorobami vás toto tělísko nechrání. Na  účinnost nemá vliv užívání jiných léků, a rovněž se tento druh antikoncepce užívá jako záchrana, která se zavede do pěti dnů od nechráněného pohlavního styku. Jedná se také o perfektní alternativu pro ženy, které špatně snášejí estrogen. Používat toto tělísko lze už od šesti týdnů po porodu, během kojení.

Antikoncepční implantát

Antikoncepční implantát je malá pružná tyčinka, kterou zavádí lékař pod kůži na paži. Velký je asi jako zápalka a po malých dávkách uvolňuje hormon progestin, až do krevního oběhu. Tento hormon zabraňuje vaječníkům uvolňovat vajíčka, a zároveň zahušťuje děložní hlen, proto se spermiím znesnadňuje pohyb v děloze a oplodnění vajíčka.

Aplikace vyžaduje lokální umrtvení paže, a poté lékař speciální jehlou zavede tento implantát těsně pod povrch. Implantát pak funguje až tři roky a dá se kdykoli odstranit lékařem za pomocí chirurgického zákroku.

Antikoncepční implantát nabízí alternativu ženám, které špatně snášejí estrogen a bolestivou menstruaci. Avšak vyvolává přírůstek hmotnosti, bolesti prsou a břicha, a rovněž nechrání proti AIDS a dalším sexuálním chorobám.