Po porodu máte mít skvělé pocity, píše se to všude. Má vás zaplavit hormon štěstí, cítíte lásku k tomu drobečku, máte se cítit skvěle, pozitivně naladěná, připravená na tuto novou životní etapu. Cítíte, že to takhle přesně není? Jste na dně, ztrácíte přehled o realitě, máte pocit, že děláte všechno špatně a co je možná nejhorší, nedokážete se svým potomkem navázat vztah, nedokážete ho milovat….

Laktační psychóza

Pokud na sobě všechny tyto výše popsané příznaky pozorujete, pak se může jednat o laktační psychózu. Jde o velmi vážný duševní stav, který spousta lidí podceňuje. Mnozí si myslí, že je to „jen běžná únava“, maminky si nemůžou na změnu zvyknout nebo a co je možná nejhorší, si myslí, že maminky jednoduše přehání a jsou až příliš líné. Právě takové názory okolí mohou v maminkách s laktační psychózou dohnat až k hrůzným činům.

Po porodu „šílí“ většina maminek, je to velká změna, najednou máte někoho, o koho je třeba se starat, pláče a vy nevíte, co dělat, nespí celé noci a vy nespíte také, cítíte obrovské štěstí, když se na vás miminko usměje, ale zároveň také obrovskou bolest, když má miminko nějaký problém. Občas vás napadne, že pořídit si miminko nebyl ten nejlepší nápad. Takovými pocity projdou všechny maminky, o laktační psychózu se nejedná.

Laktační psychózu si neuvědomují

Po porodu můžete projít třemi fázemi, poporodním blues, poporodní depresí nebo laktační psychózou. Poslední zmiňovanou si ženy často neuvědomují, což je na tomto stavu to nejnebezpečnější. Maminky mají zkreslené vnímání času, ten pro ně může utíkat velmi rychle nebo velmi pomalu. Někdy ani nemusíte vědět, jaký je vlastně den.

Maminky se mohou cítit rozrušené, mají nekontrolovatelné pocity úzkosti, extrémní a časté výkyvy nálad, výpadky paměti, nemohou se o dítě postarat a další příznaky. Blízcí by měli v takovémto případě jednat a to co nejrychleji. Důležité je včas ženu přivést k psychiatrovi, kde bude užívat hormonální léky, antidepresiva a bude navštěvovat psychoterapii. V tom horším případě se žena může dostat až do psychiatrické léčebny.

Laktační psychózu není dobré zveličovat a podceňovat, může to totiž skončit velkou tragédií. Jde o duševní stav, který je nevyzpytatelný.