Takzvaná šestá nemoc (Exanthema Subitum) je virovým onemocněním, které má sice lehký průběh ale rodiče vždy vyděsí. Postihuje zejména kojence a batolata.

Projevy

Primárními projevy jsou náhlé vysoké teploty okolo čtyřiceti stupňů. Nicméně chování dítěte těmto stupňům neodpovídá, protože se dětí chovají jako obvykle, dobře spí a mají apetit. Tyto teploty trvají okolo dvou až tří dnů, poté klesají a v tu chvíli se na těle dítěte objeví růžová až červená vyrážka, která dítě nesvědí ani nějak neobtěžuje. V chladu zmizí a v teple zase vyvstane a šíří se různě po těle. Po pěti dnech zmizí.

Inkubační doba

Inkubační doba je čtrnáct dnů, přičemž nezřídka dochází k nutnému užívání antibiotik. Pokud se tak stane, tak právě výše zmíněná vyrážka bývá pouze alergickou reakcí na ona antibiotika.

Užitečné rady:

  • Teplotu srážejte za pomocí čípku nebo sirupu.
  • Zapomeňte na procházky, ale i koupání a své dítě pečlivě sledujte, jak se chová, jak reaguje na určité běžné podněty. Pokud zaznamenáte atypickou reakci, okamžitě vyhledejte lékaře.
  • Vyrážku ničím neovlivníte, pouze ji natírejte tekutým pudrem, zmizí po pár dnech sama.
  • Šestá nemoc je infekční onemocnění, které se šíří vzduchem – je tedy nutné, upozornit rodinu a přátele, pokud mají malé děti, které přišly v posledních čtrnácti dnech do kontaktu s dítětem vaším. Rovněž odmítejte návštěvy.

Tip: Prohlédněte si náš magazín pro 50 a více.