Před takzvanou šestou nemocí existuje i nemoc pátá, nebo-li megalerythema infectiosum. Ta byla dříve nemocí od hodnoty od jedničky po šestku, přičemž každý z těchto stupňů zahrnoval jinou nemoc podle stupně její závažnosti. Dnes se jedná o kombinaci spalniček, spály, zarděnek, pseudospály, páté a šesté nemoci.

Přenos

Původcem této infekce je Parvovirus B19, který se přenáší vzduchem. Postihuje děti předškolního a raného školního věku, nevyhne se však ani dospělému. Nejvíce je infekční osoba právě týden před propuknutím zjevných příznaků.

Dalším varováním je, že přenos viru je možný rovněž z matky na plod cestou placenty. V rámci epidemie se nemoc šíří zejména na jaře.

Inkubační doba

Inkubační doba je zhruba jeden až dva týdny. V této době se virus v těle začíná množit do dýchacích cest, kostní dřeně a podobně. U dětí s poruchami krvetvorby to může znamenat závažný zdravotní problém. Dále se virus dostává také do kloubů a nakonec do kůže. V kloubech má na svědomí záněty, které se projevují bolestmi (tento problém je typický zejména u dospělých a odeznívá do jednoho měsíce).

Projevy

Pátá nemoc se projeví náhlou vyrážkou v okolí tváře a nosu. Dále dítěti naskáčou červenofialové skvrny – zejména na zevních stranách končetin  a na hýždích.  Na zádech tyto vyrážky nebývají. S vyrážkou počítejte po dobu šesti až deseti dnů, poté zmizí.

U starších dětí a dospělých se tato nemoc projevuje za pomocí chřipkových příznaků, jako je škrábání v krku, rýma, bolesti svalů a kloubů. Teplota se dostavuje pouze u velmi citlivých jedinců.

 

Těhotné ženy

U těhotných žen je pátá nemoc velmi nebezpečnou. Přenáší se totiž na plod a způsobuje útlum krvetvorby. Následuje těžké poškození a odumření plodu.

Vzácné nejsou ani případy, kdy se tato nemoc dostavila bez typického projevu vyrážky. Težko se tak identifikuje – pouze v podobě lehkého virového onemocnění s únavou a bolestmi kloubů. Nicméně se tato nemoc neopakuje.

Podobná onemocnění

Podobné páté nemoci jsou spalničky a zarděnky. Proti těm se však očkuje – děti by je tudíž dostat neměly.

Dále je to spála, která se projevuje vysokou horečkou a bolestmi v krku nebo angínou. Vyrážky u spály začínají rašit v podbřišku a ve slabinách a šíří se nahoru. Na končetinách nebývají. Mírně svědí a loupou se.

Šestá nemoc – postihuje kojence a batolata, typická je vysokou teplotou. Při poklesu teploty naskakuje vyrážka.

Léčba

Léčba neexistuje. Jedná se pouze o zmírnění příznaků. Základem je klidový režim, nedoporučuje se koupání ani sprchování v horké vodě a podstatná je dostatečná doba rekonvalescence – dítě by nemělo přijít do kontaktu s dalšími dětmi, s těhotnými ženami a podobně. Očkování proti páté nemoci neexistuje.

Lékař

Návštěva lékaře v této době není nutná, nicméně nutné je, oznámit mu, že vaše dítě tuto nemoc prodělalo.

Tip: Prohlédněte si náš magazín pro ženy a dívky.