Inspirujte se radami nutričních specialistů, kteří pomohou ulevit Vašemu žaludku. Nutriční specialisté doporučují, vyhýbat se především plnotučnému mléku, vysokoprocentní smetaně do omáčky, ale také smetanovým jogurtům.

Všechny tyto potraviny není nutné okamžitě měnit za odtučněné alternativy, ale opravdu vhodné je, vybírat verze, které disponují obsahem tuku maximálně do třiceti procent.

Zakysané mléčné produkty

Pokud trpíte zácpou, nemusíte se vzdávat všech mléčných výrobků, ba právě naopak – vsaďte na zakysané mléčné produkty, které obsahují tělu prospěšné bakterie, které právě naopak vyprazdňování podporují.

Pohybujte se

Cítíte po běhu nutkání na toaletu? Pak má pohyb blahodárný vliv na váš organismus, a právě nečinnost způsobuje opak – cítíte se plní, trpíte plyny a zácpou. Především nízká úroveň sportovní aktivity je hlavním faktorem vzniku zácpy. Může za to snížený pohyb střev a nižší průtok krve do oblasti břicha. Pokud tedy trpíte bolestivou zácpou, začněte se věnovat alespoň rekreačnímu sportu. Ale hlavně – pravidelně!

Cvičením proti zácpě

Cvičení totiž zvyšuje průtok krve do orgánů těla, a to včetně zažívacího traktu. Navíc zrychluje náš metabolismus. Doporučenými druhy cvičení v rámci boje proti zácpě jsou běh, chůze, jízda na kole, plavání, ale i jóga.

Železo a vápník

Rovněž tělo potřebuje pravidelně doplňovat vitamíny a zejména minerály. Ovšem pozor – předávkování vápníkem nebo železem může způsobit zase zácpu, protože tyto složky zpomalují kontrakce zažívacího systému. Vysazování železa a vápníku pro změnu vyžaduje pomalý proces a alternativu této léčby.

Projímadlo

Ve složitých, bolestivých případech zácpy je třeba obrátit se na projímavé produkty. I o těch je však třeba poradit se s lékařem. Tak jako s případnými léky proti bolesti během zácpy, protože ty mohou naopak zácpu ještě přitvrdit. Jsou to zejména léky bez předpisu, jako je ibuprofen nebo naproxen. Naopak přírodní projímadla nenásilně podporují funkci střev. Jedná se o švestky, jablka, fíky, jahody nebo sušené meruňky, zelenina či luštěniny. Výborná jsou také probiotika.

Tip: prohlédněte si náš magazín o zvířatech.