Názory na spaní rodičů s dětmi se různí. Poslední dobou se ale z hromadného spaní stal trend. Má své odpůrce, ale i své příznivce s mocnými argumenty. Jak poznat, že je spaní s dětmi vhodné i pro vaši rodinu?

Nevýhody spaní s dětmi

Nevýhody patrně napadnou každého, kdo by dosud na společné nocování s potomky ani nepomyslel. Děti se mohou během spaní vrtět, posouvat a rozhazovat končetinami okolo sebe. Je tady také otázka rodičovského soukromí, kterou rodiče v těchto případech řeší odsunem intimností do jiných místností nebo denních dob. Tato stránka věci funguje na vztahy oběma způsoby; některé vztahy posílí, jiné zviklá, podle okolností.

Zejména malé děti se v noci občas počůrají nebo se hodně potí, což může společné spaní taky znepříjemnit. Podstatným důvodem proti je i časné vstávání jednoho z rodičů a také nutnost společného odebrání se ke spánku v určitou hodinu, aby se jednotlivci nerušili. Ale i to může do jisté míry spánku dodat určitou rituálnost, která může rodinné vazby utužit. Nicméně musíte předem počítat, že dítě nebude jednoduché odsunout pryč, pokud si to rozmyslíte. Dítě zvyklé na spaní v posteli s rodiči nebude chápat, proč jej rodina najednou odstrkuje pryč. Pokud se rozhodnete spát v jedné posteli, je dobré čekat, až se dítě oddělí samo. A tato situace nastane v momentě, kdy je dítě samo připravené. Spousta dětí se do vlastní velké postele ve svém pokoji a ve svém soukromí těší.

Někteří kritici spaní s dětmi operují také samostatností dítěte, na druhou stranu skutečně samostatné dítě, připravené opustit rodičovské hnízdo, se samo a dobrovolně rozhodne, kdy je připraveno na vlastní velkou postel, potažmo vlastní pokoj. Je dobré mu tu možnost dát, ale nenutit ho. Nakonec mnoho dětí z postýlek k rodičům během noci odbíhá.

Výhody spaní s dětmi

Výhod je poměrně dost. Nejvíce jich je v kojeneckém věku, kdy dítě potřebuje bezprostřední přítomnost matky. Kojení je během společného spaní jednoduché, nemusíte vstávat za huronského křiku k postýlce, dítě vytahovat a probouzet tak během noci celý den. Kojící matky kojením své děti někdy i uspávají, což je ve společném lůžku jednodušší.

Přítomnost dítěte v posteli je také přirozeným způsobem, jak předejít syndromu náhlého úmrtí dítěte, protože spící matka podvědomě naslouchá pravidelné dechové frekvenci kojence a zástava dechu ji probudí. Mateřský instinkt je v téhle chvíli ve většině případů účinnější a spolehlivější, než drahé monitory dechu.

Společné nocování rodičů s dětmi utužuje vazby a vztahy. Můžete si před spaním vyprávět příběhy nebo si ráno před vstáváním povídat. Vstávání je také příjemnější, když vstává celá rodina. Ostatně i jiní živočichové v přírodě spávají v jedněch norách a hnízdech. Navzájem se hlídají, zahřívají a opečovávají. Společné spaní s dětmi je vhodné i podle některých odborníků. Podle nich nachází dítě v neustálé blízkosti rodičů psychickou stabilitu a sebevědomí.

Pokud ve vašem případě převládají nevýhody nad výhodami, je samozřejmě v pořádku, že se zařídíte podle sebe.

Jak vybrat lůžkoviny do společné postele

Zejména rodinám s malými dětmi doporučujeme pořídit prostěradlo 200×200 cm ve více kusech, protože malé dítě se může občas počůrat nebo si ublinknout ze spaní, proto budete lůžkoviny převlékat často.

Vhodné jsou bavlněná prostěradla s certifikacemi deklarujícími zdravotní nezávadnost. Volba mezi francouzskými lůžkovinami (tedy velkou přikrývkou pro víc osob) a dvěmi jednoduchými přikrývkami je také individuální. K hromadnému zachumlání celé rodiny poslouží francouzská přikrývka dobře, nicméně se dvěma přikrývkami je tu větší prostor k tomu, aby se jednotlivec ve velkém horku odkryl a neomezoval tím spáče okolo sebe.