Nakupujete prstýnek online? Vybíráte ho jako dárek nebo chcete udělat radost sami sobě? Rozhodně se vyplatí zaměřit na to, aby měl tu správnou velikost. Tím totiž předejdete mnoha případným potížím s vracením a výměnou zboží. Znáte to – dvakrát měř, jednou řež!

Za jakých podmínek měřit prst

Před tím, než začnete s měřením toho správného prstu, na který chcete kroužek navléknout, zamyslete se nad tím, jestli jsou prsty, na které kroužek patří v „dobré kondici“. A co je tím myšleno? Určitě to sami znáte – v létě prsty natékají, v zimě mohou být naopak až o jednu celou velikost užší. Měřte tedy zásadně v okamžiku, kdy se ani jedna z těchto variant neděje.

V létě se nebojte prsty před měřením zchladit ve studené vodě a pak jim dát alespoň 15 minut oddych v pokojové teplotě. V zimě zase naopak prsty zahřejte a i v tomto případě jim před měřením dejte pár minut, aby se vzpamatovaly. Měření v pokojové teplotě je nejjistější. Jen tak vyberete tu skutečně správnou velikost.

Jak na samotné měření

Samotné měření můžete udělat hned několika způsoby. První, osvědčený, je řídit se velikostí svého původního prstenu, který na prstě již máte. Ale pozor! Pouze pokud vám opravdu dobře sedí. Pokud vás trochu škrtí, nebo naopak klouže, vždy si velikost raději znovu ověřte.

Prstýnek sundejte z prstu a položte ho na čistý papír. Uvnitř prstenu pak udělejte tužkou kroužek, obkreslete jeho vnitřní stranu těsně u kovu. Následně už nezbývá, než přeměřit průměr vzniklého kruhu v milimetrech. V posledním sloupci tabulky pak jednoduše zjistíte tu správnou velikost prstenu.

Další možností je měření pomocí jakéhokoli materiálu, který nepruží. To využijete zejména v okamžiku, kdy na prstu ještě žádný šperk nemáte, případně vám již původní nesedí. Ustřihněte si dostatečně dlouhý proužek papíru, použijte zubní nit nebo třeba provázek na vaření. Prst s ním omotejte v místě, kde chcete prsten nosit. Nesmí vás škrtit, ani nesmí být příliš těsný. Natáhněte provázek nebo papír a změřte, jak dlouhá část obepínala váš prst a porovnejte s tabulkou.

Jak měřit prst jiné osobě

Pořizujete šperk jako dárek? Pak nezbývá, než si pomoci lstí! Stejně jako u sebe si nejlépe pomůžete pomocí prstenu, který dotyčná osoba již nosí. Práci máte ulehčenou v okamžiku, kdy si šperky pravidelně sundává, například před koupelí nebo na spaní. Prstýnek vezměte, obkreslete jeho vnitřní kruh na papír a ten si uschovejte, ať můžete kroužek změřit.

Pokud si šperky nesundává, uchylte se k malé lži. Cest může být několik – cesta do zlatnictví s nabídkou vyčištění šperků, testování a zkoušení prstýnků na svých prstech, odhalení pomyslné „vady“ na stávajícím šperku a podobně. Počítejte ovšem s tím, že dotyčná osoba nejspíš zbystří, pokud tyto triky zkusíte těsně před narozeninami, výročím nebo Valentýnem.

Přeměření prstu pomocí papírku nebo zubní nitě je v tomto případě víc nenápadné a jistější. Tuto metodu využijete hlavně pokud spolu sdílíte jednu domácnost – můžete to totiž udělat v noci a doufat, že se dotyčná nebo dotyčný nevzbudí.

Jakékoli nedorozumění si ale můžete škrtnou i v případě, že se obdarovávané osoby prostě zeptáte a o svém záměru jí řeknete. Ano, možná nebude překvapená, na druhou stranu ale také nebude zklamaná, až jí bude prsten malý nebo velký a bude mít navíc starosti s jeho výměnou.