Ať již čekáte svého prvního potomka a zařizujete dětský pokoj pro miminko anebo budujete novou místnost pro školáka, vždy se zamýšlejte nad tím, jak celý koncept místnosti pojmout tak, aby byla praktická a útulná zároveň. Dětský pokoj to není jen místnost na spaní. Musí plnit také účel herny, později i pracovního kouta a sociálního prostoru pro setkávání s dětskými kamarády.

Jaký dětský nábytek zvolit?

Základem funkčního dětského pokoje je praktický dětský nábytek, který roste se svým uživatelem. Volte proto raději skříně a skříňky, které jsou součástí modulární nábytkové řady, z níž bude i v příštích letech možné jednotlivé komponenty v případě potřeby dokupovat. Samozřejmě pro předškolní děti nezapomeňte opatřit také ostré rohy měkkými chrániči. Ty můžete sundat zhruba v době, kdy svému potomkovi pořídíte první psací stůl, a tedy nastoupí do školy. Kromě skříní a psacího stolu je v dětském pokoji potřeba také kvalitní postel se spíše tvrdší matrací.

Co na podlahu?

Mezi základní požadavky na podlahovou krytinu v dětském pokoji patří neklouzavost, dobrá tepelná izolace a také ochrana před pádem. Naprosto nevhodné jsou do dětského pokoje kusové koberce umístěné na kluzkém povrchu. Právě ty jsou častým zdrojem pádů našich nejmenších. Vsaďte raději na dobře tepelně odizolovanou korkovou podlahu anebo praktický vinyl, který se také dobře udržuje. Dobrou variantou podlahové krytiny do dětského pokoje je také celoplošný koberec, který poskytuje dostatek tepla od podlahy a neklouže. Počítat ale musíte s jeho častým čištěním.

Prostor pro hru

Každé dítě si potřebuje hrát, skotačit a dovádět. Dopřejte mu to i v jeho pokoji. Pokud není zrovna ideální počasí, bude vašemu potomkovi právě dětský pokoj sloužit jako útočiště pro jeho výpravy po okolí. Těmi budou samozřejmě další části vašeho bytu. Přizpůsobte se tomu a nabídněte dítěti raději dostatek hraček, které budou rozvíjet jeho představivost a dostatečně zabaví jeho zvídavost. Pořiďte svým dětem například hrací koberec, po kterém si budou moci jezdit s autíčky, anebo skákat panáka. Praktické jsou také terče s balónky na suchý zip anebo sada na líný tenis. To vše jsou aktivity, které mohou děti spolehlivě provozovat i v bytě a kromě toho, že je zabaví na hodně dlouho, jim pomohou také rozvíjet jejich pohybový aparát.