Nepřibrat, a přitom dát miminku vše, co potřebuje pro svůj vývoj? Stravování v těhotenství je nadmíru důležité, na skladbě závisí budoucí život dítěte, protože pomáhá nastavit jeho imunitu a předcházet různým chorobám v pozdějších letech. Na co je důležité myslet a čeho se vyvarovat? Při správně nastaveném jídelníčku nehrozí nadměrné přibírání ani naopak hladovění, kila navíc k tomu zmizí hned po porodu.

Změna životního stylu „před“

Zcela změnit jídelníček ze dne na den? Vzhledem k tomu, že je to těžké, je dobré upravit životní styl již před otěhotněním, aby si tělo navyklo na nový režim. Při správně nastavené stravě a dostatku pohybu nehrozí v těhotenství nadbytečné přibírání, vysoký krevní tlak nebo cukrovka.

Správně naprogramovaný metabolismus pomůže v těhotenství udržet optimální váhu, miminku se navíc dostane všech potřebných látek. Vyvážená strava současně pomůže předcházet zácpě, anémii i pálení žáhy, což jsou nejčastější nepříjemnosti v těhotenství.

Zodpovědnost od prvního dne

Za zdraví dítěte zodpovídá budoucí maminka od prvního dne těhotenství, kdy je důležité zohlednit potřeby ženy i plodu. Samozřejmostí je abstinence od alkoholu nebo cigaret, vhodné je omezit kofeinové nápoje.

Je namístě se vyvarovat průmyslově zpracovaným potravinám a jídlům ze stánků rychlého občerstvení, protože takové pokrmy obsahují chemikálie, aditiva, barviva a jiné přidané látky, které mohou ovlivňovat zdravotní stav, navíc jsou plné prázdných kalorií. Vyplatí se vynechat sladkosti, které vedou k nadměrnému tloustnutí a zvyšují riziko těhotenské cukrovky, na kterou se testuje ve druhém trimestru.

Jaká další vyšetření musí těhotná podstoupit? Týden po týdnu se může sledovat na těhotenské kalkulačce.

Celozrnné výrobky i bílkoviny

A jak by měl tedy jídelníček těhotné vypadat? Stačí dodržovat pravidlo tří částí, ze kterých se musí jednotlivá jídla skládat. První skupinu zahrnují celozrnné výrobky a pečivo, druhou bílkoviny, jako jsou ryby, libové maso, luštěniny a vejce. Třetí skupinu tvoří ovoce a zelenina, přičemž zeleniny se doporučuje více oproti ovoci, které obsahuje jednoduché cukry.

Nastávající maminka musí denně vypít asi dva až tři litry čisté vody, aby se v těle neusazovaly toxiny. Nedoporučuje se trpět v těhotenství hlady, protože hrozí nedostatek důležitých látek, což může vést k menší porodní váze dítěte nebo k rozvoji různých chorob včetně anémie.