Pokud u svého dítěte registrujete teplotu, neznamená to v každém případě, že je něco špatně a že mu ji musíte za každou cenu srazit…

S chladnou hlavou

V prvé řadě neplašte a na vše se koukejte s chladnou hlavou. S tou také vyhodnocujte danou situaci, aniž byste bezprostředně ihned hnali k lékaři. Někdy se může stát, že je totiž dítě pouze přespříliš navlečení, anebo ulítané z venku.

Vše ukáže teploměr

Podle odborníků je nejspolehlivějším teploměrem v současné době ten elektronický, který je vhodný pro rektální měření. Manipulace při tomto úkonu je však pro dítě značně nepříjemná, jde však o nejspolehlivější měření…

Pro dvou až tří leté děti se doporučuje namazat špičku tohoto teploměru trochou vazelíny, aby se teploměr lépe zaváděl.

Jinou možností jsou bezkontaktní teploměry, anebo klasický „digitál“.

Kdy je rychlá pomoc nezbytná?

Pokud teploměr ukazuje osmatřicet stupňů, anebo ještě víc – jde o zvýšenou teplotu. Pozor zejména u dětí mladších tří měsíců – zde může taková teplota signalizovat, že v těle přetrvává nějaká novorozenecká infekce – ihned běžte k lékaři. Rovněž co se týče léků – žádné nepoužívejte, pokud jste se neporadili s lékařem. Pokud zaznamenáte teplotu čtyřicet stupňů a více, pak okamžitě volejte záchranku. U o něco starších dětí, mezi třemi až šesti měsíci je pak potřebná rychlá pomoc lékaře od devětatřiceti stupňů Celsia.

Horečka aktivuje imunitní systém

Na druhou stranu je horečka prospěšná a dokazuje, že tělo pracuje. Bílé krvinky, které slouží pro obranu těla proti virům a bakteriím, jsou totiž při horečce pohyblivější a mají větší schopnost se vypořádat s vetřelci. Právě snižováním teploty oslabujeme jejich bojové nasazení. Podle francouzských pediatrů je tak horečka především spojencem dítěte, a právě proto je třeba léky volit pouze uvážlivě, aby se nenaboural obranný systém těla.Pokud se dítě chová normálně a hraje si, teplota jej nějak neobtěžuje, pak je zbytečné, dopovat jej antipyretiky a dalšími medikamenty proti vysoké horečce. Na druhou stranu pokud zaznamenáváte, že je dítě neklidné a pláče, pak léky na doporučení lékaře nasaďte.