Menopauza je období v životě každé ženy, v němž postupně ustává aktivita ženských pohlavních orgánů a dochází k hormonálním změnám, které provází pokles tvorby pohlavních hormonů.

Tyto změny mohou ženám způsobovat celou řadu nepříjemných symptomů. Některé z nich se dají zmírnit díky vhodné stravě.

Co je potřeba dodržovat?

Základním předpokladem je pravidelná strava, která by měla začínat snídaní. Důležitá je i skladba jídelníčku, který by měl obsahovat všechny potraviny ze základní skupiny. Tím zajistíte tělu látky potřebné pro jeho fungování. Zkuste vynechat potraviny s prázdnými jouly (s velkým obsahem sacharidů, s vysokým glykemickým indexem). Je vhodné vynechat i potraviny bohaté na tuky (především živočišné) a alkohol. Také solení jen v minimální míře.

Do jídelníčku zařaďte

  • Větší množství zeleniny, ovoce konzumujte spíše v dopoledních hodinách.
  • Dostatečné množství vlákniny – například ve formě příloh jako tmavé pečivo, obilninové produkty, luštěniny, ovesné vločky. Vláknina je obsažena ve větší míře i v brokolici nebo jablkách. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, má pozitivní vliv na trávení a peristaltiku střev.
  • Dostatek vápníku, jeho vstřebávání pozitivně ovlivňuje hořčík. Snižuje tak riziko vzniku osteoporózy. Lze jej získat i ze zeleniny (pórek, květák, brokolice, kapusta, špenát, zelené fazolky, chřest) a ovoce (jahody, maliny, černý rybíz), sušených hub nebo oliv.
  • Dostatek bílkoviny a to ve formě nízkoenergetických mléčných výrobků, libového masa (kuřecí, krůtí, králičí, rybí) a rostlinných bílkovin (luštěniny, sója). Pomáhají udržet svalovou hmotu.
  • Nepodceňujte ani pitný režim, do kterého zařaďte tekutiny neenergetické nebo nízkoenergetické.
  • Nezapomínejte ani na vitamíny a minerální prvky (vápník, hořčík, draslík, zinek, selen).
  • Z vitamínů je pak důležitý vitamín D, který se tvoří přirozenou cestou v kůži a to vlivem slunečního záření. Ve starším věku však dochází k útlumu produkce, proto je potřeba jej tělu dodávat. Významným zdrojem je rybí maso, kvasnice, žloutky nebo játra.

Potraviny pro potlačení příznaků

Klimakterické potíže pomáhá zmírnit pravidelná konzumace potravin s vysokým obsahem fytoestrogenů, které působí jako přírodní antioxidanty a také pomáhají snižovat cholesterol (sojové produkty – boby, tofu, sojové jogurty nebo mléko).

  • Proti návalům horka mohou pomoci potraviny s obsahem sóji nebo lněného semínka či potraviny ochlazující – zelenina, ovoce, zakysané mléčné výrobky, máta nebo kopr. Z bylinek je to například šalvěj. Kořeněná potrava má naopak vliv negativní.
  • Máte – li potíže se změnami nálad, zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na magnézium (hnědá rýže, fazole, čočka, hrách, zelená zelenina). Negativní vliv má větší množství kofeinu a alkohol.
  • Máte – li potíže se spánkem, nekonzumujte na noc velká jídla. Využijte něco lehčího – potraviny obsahující mléko a škrob. Z bylinek je vhodný například čaj z meduňky.
  • Noční pocení pomůže potlačit čaj ze šalvěje a potraviny bohaté na fytoestrogeny (sója, pohanka, červený jetel).
  • Máte -li potíže psychického rázu, zahrňte do jídelníčku potraviny s rybím olejem, bohaté na vitamín B (maso, ryby, vejce, mléko, sýry, celozrnné cereálie).
  • V případě většího krvácení zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na železo, tím odstraníte jeho nedostatek v těle. Patří sem například červené druhy masa, zelená zelenina, fazole nebo sardinky.