Volně se nadechnout a odpočinout si od hektického pracovního a školního života? Nejlepší možný nápad je vyrazit do přírody. Hned za Prahou, jen pár kilometrů směrem na Plzeň, se nachází nádherná krajina Českého krasu nabízející podzimem a houbami provoněný vzduch. Letošní podzim sice udeřil vší silou a na babí léto to zatím moc nevypadá, v oblasti Karlštejnska je však možností, jak strávit volný čas mnoho. Lokalita je totiž protkaná turistickými stezkami, nahlédnout je možné do Koněpruských jeskyní nebo navštívit hrad, kde se psaly české dějiny.

Panenské lesy a vápencové lomy

Toulat se krásnou a čistou přírodou jen pár kilometrů od sjezdu z dálnice D5? Český kras se z jedné strany dotýká samotného území hlavního města Prahy, z druhé pak Koněprus, Loděnic a Zadní Třebaně. Území o rozloze 128 km² je známé svými bohatými lesy, které vybízejí k procházkám, ale také vápencovými lomy. Velká a Malá Amerika láká turisty i filmaře, ne nadarmo se přezdívá právě Velké Americe český Grand Canyon. Vše je navíc na dohled od hotelu Mlýn Karlštejn, kde si lze rezervovat příjemné ubytování na víkend nebo na krátkou dovolenou.

Na zkameněliny i do jeskyní

Oblast Českého krasu je ceněná pro svou unikátní faunu a flóru, ale především pro zkameněliny, které zde už v 19. století zkoumal Joachim Barrande. Přímo na něj odkazuje geologická naučná stezka, na kterou se může vyrazit na kole, protože měří úctyhodných 39 kilometrů. Je to ale šance, jak odtrhnout děti od wi-fi, která je v prostorných rodinných pokojích zdarma. Vede z Hlásné Třebaně přes Karlštejn až na Velkou Ameriku a následně do poutního místa Svatý Jan pod Skalou. Raději něco méně náročného? Nabízí se rovněž prohlídka Koněpruských jeskyní, které jsou nejdelším jeskynním systémem v Čechách, a návštěva trvá asi hodinu.

Po stopách Karla IV.

Kulturní dominantou Českého krasu je hrad Karlštejn, byla by škoda jej během pobytu nenavštívit. Návštěvníky láká na několik prohlídkových okruhů, které zaujmou laiky i amatérské historiky. Na všechny okruhy si lze zakoupit vstupenky předem na přesně daný čas, nehrozí tak dlouhé čekání ve frontách na pokladně hradu. Kromě klasické prohlídky císařské rezidence je v nabídce okruh celým hradem, návštěva hradních kaplí nebo vyhlídka z Velké věže. Lahůdkou je akce nazvaná „Na kafe s kastelánem“, kdy je možné strávit s kastelánem hradu Ing. Lukášem Kunstem celé odpoledne a podvečer, a prohlédnout si tuto kulturní památku netradičním způsobem.