Zánět očních spojivek se lékařky nazývá konjunktivitida. Jedná se o nepříjemné onemocnění, které se může objevit téměř bez varování a postihnout může děti i dospělé. Zánět může mít hned několik podob, a proto se může léčit různými způsoby. Co tedy pomáhá?

Druhy zánětu spojivek
Nepříjemný zánět spojivek u dítěte stejně jako u dospělého může mít několik příčin. Může být způsoben virem, baterií nebo alergií. Zánět může být také akutní – zánět se objeví během několika dnů, hyperaktuní – zánět se projeví během několika hodin a jeho postup je opravdu rychlý nebo chronický – v tomto případě trvá zánět i několik dní až týdnů. V každém případě je nutné, aby byl zánět diagnostikován lékařem, který nastaví správný druh léčby.

Projevy zánětu spojivek 
Zánět spojivek má ve všech případech podobné příznaky. Vždy se objevuje intenzivní řezání a pálení očí. Objeví se také výrazné zarudnutí oka a na horním víčku se může objevit otok. Projevem může být také hnisavý výtok z oka a také nadměrné slzení.

Léčba zánětu spojivek 
Na zánět spojivek dobře pomáhají studené obklady, které můžete provádět pohodlně doma. Dobře poslouží vylouhované sáčky čaje, které dáte na chvíli do lednice a poté přiložíte na oči. Nesnažte se ale zánět spojivek vyléčit sami doma. Vždy by vás měl vidět lékař, který určí vhodnou léčbu. Zánět se v některých případech musí léčit podáváním antibiotik. Pokud je zánět alergického původu, je jeho léčba podpořena antihistaminiky. Na zánět také dobře pomáhají speciální kapky nebo oční masti. Vždy je ale užívejte na doporučení lékaře.

K léčbě pomáhá také klid pro oči – nedívejte se proto na televizi a neseďte dlouhé hodiny u počítače. Příjemné je také tlumené světlo. Ostrý sluneční svit nedělá očím dobře. Pamatujte si, že pokud je zánět odhalen včas, trvá jeho léčba podstatně kratší dobu. Nehrajte si tedy na hrdiny a pokud pozorujete, že vaše oči rudnou a začínají pálit, jděte okamžitě k lékaři!