Maminko, vy jste se nám z toho štěstí celá osypala! Pokud vás někdo nepotěšil poznámkou o pupíncích, které vás začaly trápit až během těhotenství, nic si z toho nedělejte. Devět měsíců očekávání není jen o radosti, ale také o nečekaných změnách a problémech – včetně nepříjemného akné. Běžné kožní onemocnění postihuje lidi všech věkových kategorií, a právě těhotné ženy patří mezi početnou skupinu (potýká se s ním až každá druhá). V tomto článku najdete důležité informace o příčinách i tipy, jak tento stav zvládnout.

Proč jsou „těhulky“ k akné v těhotenství náchylné?

Obvyklou příčinou vzniku akné je nadměrná produkce kožního mazu a hromadění odumřelých kožních buněk, které ucpávají póry. Během těhotenství mohou hormonální změny vést ke zvýšené tvorbě mazu, což se projeví výrazným zhoršením pokožky. Za nadprodukci kožního mazu je zodpovědný zejména hormon progesteron. Kromě toho může k akné přispívat i zvýšená hladina mužských hormonů – androgenů.

Roli však sehrávají i další faktory. Za aknózní pokožku obvykle může i stres, který se v průběhu těhotenství projeví téměř u každé ženy. Způsobuje, že tělo produkuje více kortizolu – dalšího hormonu stimulujícího tvorbu kožního mazu. V horším případě se objeví těžší a bolestivější forma onemocnění – podkožní akné.

Jak akné v těhotenství řešit?

Pokud jste těhotná a trápí vás akné, můžete projevy zmírnit tak, že:

Budete o pleť příkladně pečovat

Péče o pleť zahrnuje čištění dvakrát denně jemným nekomedogenním čisticím přípravkem. Vyhněte se používání drsných peelingů, protože ty mohou pokožku ještě více podráždit.

Nepodceníte hydrataci

Zásadní je také hydratace, která pomáhá udržovat pleť jemnou a zabraňuje nadměrné tvorbě kožního mazu. Používejte nekomedogenní hydratační krém určený pro pleť se sklonem k akné.

Najedete na zdravější životní styl

Kromě pravidelné péče o pleť je na místě učinit několik změn životního stylu.

Vylepšete si jídelníček stravou bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a zdravé bílkoviny. Zdravější strava pomůže pokožce k lepší vitalitě a sníží riziko vzniku akné.

Pijte dostatečné množství vody, čímž opět zlepšíte celkovou hydrataci a snížíte množství produkovaného kožního mazu.

Pravidelně cvičte. Redukujete tím hladinu stresu a podpoříte zdravý krevní oběh, což může v konečném důsledku zlepšit celkový stav vaší pokožky.

Nepodceňujte význam dostatku spánku – je nezbytný pro celkové zdraví a zároveň pomáhá snižovat stres, který patří mezi hlavní příčiny vzniku akné.

Pokud usoudíte, že jsou projevy akné příliš závažné, případně budou přetrvávat příliš dlouho, poraďte se o možnostech léčby se svým lékařem. Doporučí vám vhodný lokální krém, který je bezpečný i během těhotenství.