Projdete je vlastně suchou nohou, nemusíte nutně umět plavat. Žádné obavy, Benátky jsou i pro suchozemce, i když odmítnout nedaleké pláže znamená těžký oříšek pro milovníky slunečného odpočinku. Výhled z věže baziliky na centrálním náměstí je také něčím, co si jednoduše zamilujete. A kam se vydat dál? O tomto severoitalském městě slyšel už každý, je vhodné pro zamilované páry i milovníky netradičního cestování. Svézt se totiž můžete nejen na klasické gondole, ale zkusit i variantu poněkud finančně úspornější. Jde o klasický vodní autobus, kterému se zde říká vaporetto.

Tradice už od devatenáctého století

Benátky mají hned devatenáct pravidelných linek a je pravda, že turistickému ruchu to hodně svědčí. Některé trasy jsou obsluhovány během sezony, tedy od dubna do října, jiné jsou vlastně celoroční. Název napovídá, že půjde o trochu páry (vaporetto), ale právě tento způsob dopravy je při současné poptávce jediný možný. Gondoliéři mají plno, nestíhají a navíc, jejich cena je bohužel neporovnatelně vyšší než u těchto roztomilých parníčků. Bazilika, dóžecí palác, na centrálním náměstí je toho hodně. Nesmíme ale zapomínat ani na okolní ostrůvky, kterých je v okolí Benátek hned několik. A na každém něco zajímavého! Chtěli byste třeba originální skleněný suvenýr z cest?

Ostrov, který si představíme jako první, nese poetický název Murano. Zdejší skláři se proslavili po celé Evropě a aktivní jsou i dnes, i když turistický ruch nebo rybolov stojí v ekonomickém žebříčku přece jen poněkud výše. Od srdce Benátek to sem nejsou ani dva kilometry, nabízí se i podívaná pro milovníky sakrální nádhery. Tip číslo dvě? Je to ostrov Burano, proslulý svou barevnou kompozicí. Zdejší domečky totiž hrají všemi odstíny duhy, takže hodinové jízdy z Benátek vodním parníčkem určitě nebudete litovat. Nabízí se i něco pro fanoušky sakrální architektury, konkrétně jde o kostel svatého Martina, který je na svém místě už tři dlouhá století.