Moderní technologie, různé syntetické látky a materiály přinášejí velký pokrok, usnadňují nám život den za dnem a většinou si bez nich neumíme ani život představit. Ale jsou dobré i pro naše miminko? Jako rodiče se snažíme pro své děti udělat co nejvíce už od narození. A tak s láskou a péčí vybíráme kočárek, autosedačku, oblečky nebo to, v čem budou spinkat.

Pokud se vám narodí miminko např. s citlivou pokožkou, zjistíte, že si musíte na spoustu věcí dávat pozor. Prevence problému je základ. Jen tím totiž zamezíte, aby se z obyčejného podráždění pokožky vyvinul vážnější problém vyžadující medikamentózní léčbu. Je dobré se u miminka vyhnout syntetickým materiálům, které přicházejí do styku s pokožkou. Ale i když budete mít oblečení ze 100% bavlny, nemusíte mít ještě vyhráno. Musíte si dát pozor i na prací prášek, který by mohl pokožku miminka dráždit, např. aby byl bez parfému. Rozhodně věnujte pozornost složení výrobku. Buďte trpěliví. Když budete nějaký prací prášek nebo gel zkoušet, nepoužívejte v domácnosti už raději jiný.

Další věcí, se kterou se setkáte, budou kosmetické přípravky v podobě krémů, olejíčků či šampónů. Asi pod tlakem reklam a okolí máte pocit, že je to nutnost. Ale méně přípravků u citlivých jedinců, znamená někdy více. Co zkusit jen čistou vodu a promazat suchou pokožku třeba ovčím tukem nebo nějakým slunečnicovým či mandlovým olejíčkem? Opět budete ale muset hledat, protože každému miminku může vyhovovat něco jiného. Šampón používat nemusíte. Nevěříte? Paradoxně miminko tyhle věci nutně nepotřebuje. Vlásky bude mít krásné a ještě mu nenateče pěna z šampónu do očí. Když byste ale přeci jen nesouhlasili, tak se aspoň zkuste vyhnout přípravkům obsahujícím SLS (Sodium Lauryl Sulfát). Ten totiž může vyvolávat alergické reakce i u dospělých jedinců.

Ke spaní je vhodné zvolit kolébku nebo postýlku z přírodních materiálů, například z pravého dřeva, které je ošetřeno přírodním olejem. Raději se vyhněte lakovaným povrchům, pokud nevíte, zda je použitý lak skutečně zdravotně nezávadný. Miminka totiž prozkoumávají svět ochutnáváním. Navíc lak má tendenci se po čase loupat. Když narazíte na postýlku nebo kolébku s látkovými částmi, podívejte se na to, z jakého jsou materiálu, jestli se dají snadno sundat a vyprat nebo jinak očistit. Když budete mít možnost, dejte přednost opět přírodním materiálům, jako je bavlna, namísto umělých vláken, která by mohla opět miminko dráždit a způsobovat alergické reakce.

Vhodné kolébky pro Vaše miminko můžeme doporučit na webu www.2parents.cz