Narození miminka přináší spoustu radostí, zároveň ale také některé starosti. Ještě než vaše dítě přijde na svět, mějte připraveno nezbytné vybavení, které budete potřebovat hned poté, co přijdete z porodnice domů.

Bez kočárku se neobejdete

Procházky na čerstvém vzduchu jsou samozřejmě velmi důležité nejen pro děti, ale také pro rodiče. S nejmenšími dětmi ovšem budete potřebovat vhodný dopravní prostředek. Zaměříte-li se na test kočárků, zjistíte, že si je aktuálně můžete pořídit v nejrůznějších variantách.

  • Hluboký kočárek. Tento typ má širokou korbičku, takže v něm děti mají dostatečný prostor. V průběhu chladných měsíců tedy maminky mohou potomka pořádně zabalit. Díky odpružení navíc umožňují houpání, což miminka uklidňuje.
  • Kombinovaný kočárek. Zatímco předešlý typ je určen pro děti do devíti měsíců, tzv. kombinovaný kočárek lze používat až do tří let. Na podvozek totiž umožňuje nasadit nejen hlubokou korbičku, ale také sportovní sedačku nebo autosedačku.
  • Sportovní kočárek. Varianta vhodná pro děti, jež už umí sedět. Obvykle disponuje kvalitním odpružením, takže umožňuje nejen procházky ve městě, ale také v terénu, neboť tlumí nárazy. Navíc má polohovatelná záda, takže si dítě může i zdřímnout.
  • Golfový kočárek. Tomuto typu se říká rovněž „golfové hole“ nebo „golfky“. Aktuálně je zřejmě nejrozšířenější variantou, protože je lehký a snadno se s ním manipuluje. Některé modely jsou navíc určeny i pro děti, jež doposud pořádně nesedí.

Chybět by vám neměla ani lékárnička se základními léky pro miminko, kdyby náhodou dostalo teplotu.

Zaměřte se i na dětské oblečení

Pro novorozené miminko je nutné mít připraveno také oblečení, které je vhodné pořídit ještě před narozením, a to s ohledem na roční období, ve kterém dítě přijde na svět. K dispozici máte body, dupačky, overálky, košilky, ponožky, capáčky, ale třeba také zimní kombinézy. Ačkoli by se vám oblečení mělo líbit, záleží především na dětské velikosti. Pro novorozence je vhodné pořídit oděvy od velikosti 56, ačkoli pro některé děti se hodí větší velikosti, zatímco pro jiné, především dříve narozené upotřebíte i menší oblečení. Samozřejmě platí, že malí chlapci i děvčata ze svého prvního oblečení velmi rychle vyrostou.

Pořiďte si kvalitní dětskou postýlku

Dítě bude trávit většinu prvních měsíců svého života v postýlce. Proto se je třeba zaměřit na její vlastnosti. Neměla by totiž být pouze pohodlná, ale také bezpečná a zdravotně nezávadná. Zpočátku přitom může bohatě stačit klasická kolébka nebo jen košík. Mezi nejpoužívanější materiály v každém případě patří masiv, ale také dýha nebo lamino. K dispozici máte modely s posuvným roštem či stahovací bočnicí. A opomenout pochopitelně nesmíte ani kvalitní matraci a lůžkoviny. Vhodné jsou přitom postýlky s kolečky, které můžete mít neustále při sobě, ať už jste právě kdekoli.

Tip na závěr: jak už jsme zmínili, děti rostou jako z vody. Proto se lze zaměřit na rostoucí postýlky, jejichž součástí bývají i šuplíky s přebalovacím pultem. Pokud bude potřeba, postel přestavíte na větší a pouze dokoupíte rozměrnější matraci.