Nadváha a obezita českých dětí představují dlouhodobý problém, který bohužel umocnila situace ohledně probíhající pandemie koronaviru. Statistiky jsou děsivé: nadváhou trpí 25 % dětí, obezitou 14 % a monstrózní obezitou 4 %. V konečném součtu má menší či větší potíže s váhou téměř polovina z celkového počtu a lékaři se nebojí používat termín epidemie dětské obezity.

O tom, že nadváha způsobuje široké spektrum zdravotních komplikací, ví snad každý rodič. Poměrně nedávno byla obezita dokonce příčinou úmrtí chlapce, jehož rodiče nedbali rad lékařů a odmítli léčbu.

Proč se děti v brzkém věku přejídají?

Zatímco u dospělých patří mezi hlavní příčiny přejídání psychická onemocnění, zkreslené vnímání tělesných proporcí, emoční trauma, stres, ale také bludný kruh přejídání-dietování, u dětí většinou hraje roli jiný faktor. V brzkém věku se nepřejídají schválně, bohužel však přijímají spoustu kaloricky vydatných potravin a mají stále méně pohybu. Pohybují se v tzv. obezitogenním prostředí a budují si nezdravé návyky.

Na diety zapomeňte, soustřeďte se na vyváženost

Těžké případy morbidní obezity samozřejmě vyžadují odborný přístup, ale ani tak se lékaři nepřiklání k výrazným redukčním dietám, které by mohly negativně ovlivnit další vývoj. Natož u dětí trpící nadváhou – jakákoliv omezení celých skupin potravin nepřipadají v úvahu. Pokud to děláte, přestaňte jídlo nabízet jako odměnu a zároveň nestrašte zákazem konkrétního pokrmu. Mnohem efektivnější je redukce porcí.

Co naopak funguje velmi dobře, je kombinace vyváženého jídelníčku, pohybu a sebelásky – pozitivní vnímání sebe sama je pro harmonický život bez přejídání (a samozřejmě i hladovění) velmi důležité. Jděte svým dětem příkladem a jistě vás budou na cestě za zdravým životním stylem následovat.

Spoustu dalších tipů, jak naučit děti zdravě jíst a netrápit je při tom, najdete v magazínu FitTipy.cz.